Czerwiec 2019 w ogrodzie

Nie wiem jak Wam, ale mi czerwiec przeleciał w tempie rakietowym. Najpierw przygotowania do Festiwalu Otwarte Ogrody, potem świętowanie. A po wszystkim podsumowanie i zaklinanie pogody. Żeby chociaż troszkę popadało. Ale nic z tego. Nie padało. Kolejny suchy miesiąc. Do tego jeszcze w czerwcu pojawiły się upały rodem z Bliskiego Wschodu! Niektóre rośliny nie wytrzymały 40 stopni C.

Zaczęło się jednak zupełnie przyjemnie! Zieleń trawnika to chwilowo przeszłość i zapomnienie. Ale jeszcze miesiąc temu murawa prezentowała się wzorowo!

Początek czerwca to już końcówka kwitnienia różaneczników. Upał spowodował, że rośliny bardzo szybko przekwitły. Z uporem maniaka obskubywałem przekwitnięte kwiatostany, narażając się na komary i meszki. Używałem różnych spray’ów przeciwko tym owadom, ale niewiele to pomagało. Nie chcę używać w ogrodzie środków biobójczych bo, poza komarami i meszkami mieszkają tu tysiące innych, pożytecznych owadów. Łażenie pomiędzy krzakami skończyło się dla mnie wizytą na oddziale nocnej i świątecznej pomocy medycznej i trzema antybiotykami. Dwa doustnie i jeden miejscowo. Kocham meszki!

Wróćmy jednak do kwiatów. Na początku czerwca zakwitła stranwesja davidii (powyżej). Jej kwiaty przyciągają wiele pszczół, trzmieli i innych owadów zapylających. Kwitła także kalmia szerokolistna (poniżej). Już nigdy nie zakwitnie bo to jedna z tych roślin, która nie przetrwała upału rzędu 40 stopni C. I to mimo tego, że była regularnie podlewana i rosła w  cieniu.

Dwie soboty pod rząd czyli 08 i 15 czerwca to Festiwal Otwarte Ogrody. Najpierw w Brwinowie, tydzień później w Podkowie Leśnej i okolicach. Jako, że mieszkam na pograniczu obu miast mój Zimozielony ogród otwarty był dwa razy. Jak co roku dopisali partnerzy i sponsorzy nagród dla zwycięzców loterii. To POKON i FISKARS.

Koniec czerwca to rekordowe upały i wysychające rośliny i trawnik. Dwa krzewy musiałem wyrzucić (kiścien Curly Red oraz kalmia szerokolistna). Jeden próbuję ratować (miniaturowy różanecznik Impeditum). Czy się uda? Zobaczymy. Na ich miejsce posadziłem już nowe krzewy. Ale o tym napiszę wkrótce. Koniec czerwca to także festiwal kwiatów hortensji Anabelle i juk karolińskich. To również kolorowe liście mahonii. Czy nie za wcześnie na nie?

Czerwiec 2019 zapamiętamy jako wyjątkowo suchy i upalny miesiąc. 15 dni z temperaturami w cieniu przekraczającymi +30 stopni C! Tak kończyła się tegoroczna wiosna, a zaczynało się lato.

Powyższa tabela z temperaturami czerwca w Warszawie pochodzi ze strony internetowej Accuweather.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiŁucja-Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Czerwiec pod względem temperatur był cudowny. Lipiec a szczególnie dzisiejszy dzień był lodowaty 19°C, taka temperatura latem?
Pozdrawiam:)