Opuncje w Zimozielonym ogrodzie – lipiec 2019

Dziś powracamy do tematu uprawy kaktusów w ogrodach. Tak – kaktusów, tak – w ogrodach! W Polsce, nawet na wschodzie kraju można uprawiać mrozoodporne i zimotrwałe kaktusy. Dowodem na to są poletka opuncji i innych kolczastych roślin w ogrodach botanicznych Wrocławia czy Lublina. Oczywiście aby uprawa ta przynosiła oczekiwane sukcesy należy spełnić kilka podstawowych warunków. Ale o tym napiszę dalej. Moje najstarsze opuncje rosną w ogrodzie nieprzerwanie od lipca 2009 roku. W czasie przebudowy oczka wodnego były przesadzane. Wielokrotnie je przycinałem i rozmnażałem. Tak wygląda dziś miejsce, gdzie rosną. Są teraz nieduże, bo wiosną dosyć mocno je “odmłodziłem”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dziś przypomnę Wam, że w Zimozielonym ogrodzie póki co rosną 3 odmiany opuncji: to phaeacantha Camanchica (duże człony i niewielkie igły), phaeacantha Longispina (duże człony i długie igły) oraz Fragilis (małe i wydłużone wąskie człony). Wszystkie z nich są bardzo kłujące, a ich kolce gdy wbiją się nam w ciało dość ciężko wyjąć. Dlatego bardzo uważajcie podczas ich pielęgnacji. Dzieci i zwierzęta domowe należy trzymać od nich z daleka. Te ostatnie jednak jeśli raz się ukłują to już do nich raczej nie podejdą. Z dziećmi jak wiemy bywa różnie. Wczoraj Longispina zakwitła!

Aby osiągnąć sukces w ich uprawie należy spełnić kilka prostych ale niezwykle ważnych warunków. najważniejsze jest dla nich odpowiednie miejsce. Powinno być słoneczne i suche. Kaktusy można posadzić na pagórku lub niewielkim wzniesieniu w piaszczystej, przepuszczalnej glebie. Zapobiegnie to zaleganiu wody w ich korzeniach. Jest to szczególnie ważne zimą, kiedy kaktusy narażone są na ekstremalne warunki. Więcej szczegółów o ich uprawie znajdziecie na mojej stronie internetowej w zakładce “Moje rośliny”. Można ją znaleźć TUTAJ i TUTAJ Warto wspomnieć, że kolory ich kwiatów mogą być różne od żółtego po czerwony czy pomarańczowy.

W moim ogrodzie kaktusy świetnie zimują nieprzerwanie od 2009 roku. Kwitną dopiero trzeci raz, a to dlatego, że mają zbyt mało słońca. Drzewa rosnące dookoła znacząco ograniczają dostęp do promieni słonecznych ale tegoroczna aura, bardzo słoneczny kwiecień, maj i czerwiec, do tego susza i nawożenie kaktusów spowodowały, że jeden zdecydował się na zakwitnięcie. Kaktusy rosną u mnie na dwóch stanowiskach. Pierwsze jest starsze i są tu tylko opuncje odmiany Camanchica. Na drugim oprócz wspomnianej Camanchica rosną takze odmiany Longispina i Fragilis. I na tym drugim właśnie zakwitła Longispina. Tutaj słońca nie brakuje w godzinach przedpołudniowych. I to służy kaktusom.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiŁucja-Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Potworne są igły na opuncjach ale ich owoce boskie.
Nie miałam pojęcia, że zakwitają w naszych warunkach klimatycznych.
Hmm, przecież my teraz mamy u siebie Grecję.
Serdecznie pozdrawiam:)