Ogród Japoński we Wrocławiu – maj 2019

Jak zapewne pamiętacie, prawie 3 tygodnie temu odwiedziłem Wrocław. Po obejrzeniu tamtejszego Ogrodu Botanicznego pojechałem podziwiać wrocławski Ogród Japoński. To wspaniałe miejsce przyciąga wielu mieszkańców Wrocławia i turystów, a w kolejce do kasy słychać języki z całego świata! Mimo tego, że Ogród zwiedzałem już kilkukrotnie, za każdym kolejnym razem robi on na mnie ogromne wrażenie. Zapraszam na spacer po tym spektakularnym miejscu.

Jak podaje oficjalna strona internetowa Ogrodu Japońskiego został on umiejscowiony w Parku Szczytnickim, w rejonie Hali Ludowej przy ulicy Mickiewicza. Kompleks jest jednym z nielicznych śladów, które pozostały po Wystawie Światowej zorganizowanej w 1913 roku. Jego pierwotny wygląd został zaprojektowany i stworzony ostatecznie przez jednego z największych entuzjastów kultury japońskiej – Hrabiego Fritza von Hochberga. Dzięki pomocy japońskiego mistrza – ogrodnika Mankichi Arai udało się stworzyć ogród, którego piękno zachwycało swoim wspaniałym nawiązaniem do kultury i sztuki japońskiej.

W 1994 roku ówcześni Włodarze miasta Wrocławia postanowili przekształcić Ogród Japoński, aby stworzyć jeszcze wspanialsze miejsce do odpoczynku i zwiedzania. Zwrócono się po pomoc merytoryczną do Ambasady Japonii w Warszawie, a sama prośba spotkała się z bardzo żywym zainteresowaniem Ambasadora Japonii – Pana Nagao Hyodo.

W 1996 roku rozpoczęto prace, które miały na celu upiększenia całego kompleksu. W projekcie główny udział mieli specjaliści japońscy z miasta Nagoya. Podczas rewaloryzacji ogrodu pracowali mistrzowie ogrodnicy, architekci aranżacji kamiennych, architekci ogrodów oraz wiele innych osób, dzięki którym Ogród Japoński we Wrocławiu zyskał blask i piękno kultury Japonii.

HALA LUDOWA WE WROCŁAWIU

Dzięki obecności japońskich specjalistów każdy projekt oraz wszystkie prace związane z upiększaniem ogrodu każdy, nawet najmniejszy szczegół, odpowiada oryginalnej, japońskie sztuce projektowania ogrodów. Wszystkie elementy ogrodu mają swoje miejsce oraz znaczenie. Często są one niewidoczne dla osób, które jeszcze nie poznały prawdziwej sztuki japońskich mistrzów aranżacji ogrodów. Jak podaje Wikipedia dwa miesiące po uroczystym otwarciu, w lipcu 1997 podczas powodzi stulecia, ogród znajdował się przez trzy tygodnie pod wodą. Zniszczenia były tak duże, że konieczna stała się kolejna renowacja. Ponowne otwarcie nastąpiło w październiku 1999 r.

Ogrody japońskie to natura, to woda, drewno, kamień, wspaniale dobrana roślinność i energia. Nie ukrywam, ze wiele z nich, w tym ten wrocławski było dla mnie inspiracją przy tworzeniu Zimozielonego ogrodu. Mam nadzieję, ze Wam tez się podobają!

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

W niniejszym wpisie wykorzystałem informacje dostępne na stronie internetowej https://ogrod-japonski.wroclaw.pl/

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiŁucja - Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Łucja - Maria
Gość
Łucja - Maria

Wiem, że w takich miejscach jak Ogród Japoński we Wrocławiu czujesz się jak ryba w wodzie. Już dziś, prawdopodobnie nie ma śladu po tych pięknych kwiatach różaneczników i azalii, całe szczęście, że masz zdjęcia i możesz nam je zaprezentować,
Serdecznie pozdrawiam:)