Początek czerwca w Zimozielonym ogrodzie

Ogród to takie miejsce, które każdego dnia wygląda inaczej. A im więcej różnego rodzaju gatunków i odmian roślin, tym większe zmiany w nim zachodzą. Ogród to życie, to krzewy, kwiaty, ptaki, owady, wiewiórki, jeże… A jak już o jeżach piszę opowiem Wam krótką historyjkę. Któregoś wieczoru zamykając okno balkonowe usłyszałem dziwne fukanie. Ktoś lub coś fukało pod moimi oknami. Dynamiczne i głośne fu, fu, fu rozchodziło się po całej okolicy. Złodziej? A może przepompownia kanalizacji, która jest nieopodal na rogu ulic? Zaciekawiony tym fukaniem poszedłem z latarką do ogrodu. Jak się okazało nie był to ani złodziej, ani kanalizacja, ani żadna inna fukarka. To był młody jeż. W Google wyczytałem później, że młode jeżyki fukają, gdy szukają swojej mamy. Stare jeże też fukają, ale nie w poszukiwaniu mamy lecz partnerki. A może jeżyk wyczuł zapach kota i chciał go przegonić, tzn. kota, nie zapach… Ot, taka ciekawostka ogrodowa. Jak wspomniałem ogród cały czas się zmienia. Zmianami zarządza natura, ja jej tylko troszkę pomagam.

W ogrodzie zaczyna właśnie kwitnąć stranwesja davidii. Ta bardzo miododajna roślina przyciąga mnóstwo owdów, w tym pszczoły i trzmiele oraz motyle.

Kwitną także kalmie szerokolistne.

Kalina odaratissimum Awabuki ma pąki kwiatowe. To niezwykle rzadko spotykany w Polsce zimozielony krzew liściasty.

Półzimozielona kalina hillieri Winton też niedługo będzie kwitła.

Coraz więcej kwiatów mają żurawki.

Niedługo będą im towarzyszyć kwiaty funkii.

Na mini skalniaczku też są kwiaty.

Różaneczniki już kończą swoje kwitnienie. Kwitną jeszcze odmiany Polarnacht (fioletowy) oraz Ponticum Golflimmer (z nakrapianymi liśćmi).

Zaczynają kwitnąc trzmieliny pnące. One także przyciągają mnóstwo owadów zapylających. Ale uwaga, ich owoce są silnie trujące dla ludzi!

W tym roku wyjątkowo wcześnie pojawiły się pąki na hortensji Anabelle.

Na zakończenie pąk kwiatowy na jednej z moich juk karolińskich. Będzie kremowy spektakl!

A już jutro wirtualnie zwiedzimy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o