Zimozielone paprocie w moim ogrodzie

Jesienią ubiegłego roku postanowiłem, że zaproszę do ogrodu zimozielone paprocie. “Zaraziłem się” tymi roślinami od moich znajomych. Do niedawna w moim ogrodzie rosły tylko takie zwykłe paprocie i jeden zimozielony języcznik zwyczajny . Wiosną 2019 ta sytuacja diametralnie się zmieniła. W kąciku, w którym kiedyś rosły mahonie (przesadzone), a jeszcze w kwietniu były tylko aukuby, bukszpany, pierisy japońskie i funkie dosadziłem m.in. zimozielone paprocie. Jest ich sporo i dziś zapraszam do obejrzenia tych bardzo ciekawych i niezwykle dekoracyjnych roślin.

Zdjęcia robiłem o różnych porach dnia, stąd też różne światło i jasność.  Pod zdjęciami znajdziecie łacińską nazwę danej rośliny.

WIDOK NA ZAKĄTEK
WIDOK OGÓLNY, PAPROCIE TO POLYSTICHUM POLYBLEPHARUM

Część paproci kupiłem, ale niektóre dostałem w prezencie od Grzegorza. To poniższe Polystichum Braunii, mniejsze Cyrtomium fortunei (większe kupne) oraz Adiantum venustum. Grzesiu bardzo serdecznie dziękuję! Dziękuję także Sławkowi Majewskiemu, który zaraził mnie miłością do zimozielonych paproci. Mam nadzieję, że to nieuleczalna choroba 😉

POLYSTICHUM BRAUNII
POLYSTICHUM BRAUNII
CYRTOMIUM FORTUNEI
CYRTOMIUM FORTUNEI
ADIANTUM VENUSTUM
ADIANTUM VENUSTUM

Poniżej zobaczycie kolejne paprocie, te pochodzą już z różnych szkółek. Wszystkie poza języcznikiem zwyczajnym rosną w miejscach zacienionych i dość wilgotnych.

ARACHNOIDES ARISTATA VARIEGATA
ARACHNOIDES ARISTATA VARIEGATA
POLYPODIUM VULGARE
POLYPODIUM VULGARE
WIDOK OGÓLNY
WIDOK OGÓLNY
DRYOPTERIS ERYTHROSORA ‘BRILLIANCE’
DRYOPTERIS ERYTHROSORA ‘BRILLIANCE’
POLYSTICHUM POLYBLEPHARUM
KĄCIK Z FUNKIAMI, PAPROCIAMI I INNYMI KRZEWAMI ZIMOZIELONYMI
PHYLLITIS SCOLOPENDRIUM
BLECHNUM SPICANT

Poniżej piórupuszniki strusie, które gubią liście na zimę. Te wielkie paprocie skutecznie zasłaniają w sezonie kącik roboczy. Uwaga, paprocie te  rozrastają się poprzez rozłogi, trzeba więc je kontrolować.

PIÓROPUSZNIKI STRUSI

W tym roku na wiosnę rozpocząłem tworzenie kolekcji zimozielonych paproci. Bardzo jestem ciekaw jak poradzą sobie z mrozami i śniegiem. Ale o tym napiszę dopiero za niecały rok.

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury portalu.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiŁucja - Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Łucja - Maria
Gość
Łucja - Maria

PRZEPIĘKNE!
Nie znam się na paprociach, ale moim faworytem jest Języcznik zwyczajny.
Przecudna roślina.
Serdecznie pozdrawiam:)