Ogród botaniczny w Poznaniu – 16 maja 2019

Nie wiem jak u Was, ale u mnie jest dziś prawdziwe, upalne lato. Słońce, lekki wiaterek i prawie 30 stopni C. A jest dopiero 12.00. Jeszcze w środę było zimno i mokro, dziś natomiast wieczorem będę musiał podlewać trawnik. Po kilku słonecznych dniach i koszeniu trawa domaga się porcji wody.

Nieco ponad dwa tygodnie temu odwiedziłem Ogród botaniczny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Miałem trochę szczęścia, bo gdy dojechałem na parking przy ogrodzie, akurat przestało padać. Niestety było pochmurno, a spadające z drzew i krzewów kropelki wody kilka razy trafiły na obiektyw, czego niestety nie zauważyłem. Na niektórych zdjęciach są więc “plamki”. Ale to nic, nawet pod chmurami Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu wygląda cudnie! Dziś zapraszam Was na obiecywaną od pewnego czasu relację z mojego spaceru po tym pięknym i zadbanym miejscu.

Jak podaje oficjalna strona internetowa OGRODU BOTANICZNEGO UAM W POZNANIU powstawał on w latach 1922 – 1925 w czasach odradzania się państwa polskiego. Stworzono go początkowo na potrzeby szkół średnich i powszechnych. Na powierzchni ca 2,5 ha utworzono obszerny Dział Systematyki Roślin z basenem dla roślin wodnych, działy ekologiczne. Zbudowano także halę dydaktyczną. Od roku 1928 Ogrodem zarządzała Państwowa Szkoła Ogrodnicza. W roku 1930 Ogród został powiększony o dalsze 9 ha, na których wg projektu prof. Edwarda Strausa, powstał obszerny Dział Geografii Roślin oraz kwatery roślin ozdobnych.

Muszę przyznać, że urzeka mnie tutejsze alpinarium.

Okres okupacji był dla Ogrodu, pod względem rozwoju kolekcji, okresem stagnacji. Po wojnie w roku 1949 na skutek reorganizacji, Ogród został przejęty przez Uniwersytet Poznański. Stał się on jednym z zakładów Katedry Systematyki i Geografii Roślin Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Ze swoimi bogatymi zbiorami stanowił doskonałą bazę do prowadzenia zajęć dydaktycznych. W tym czasie powstały nowe działy Ogrodu, takie jak step, torfowisko, wydma. Rozbudowano i modernizowano Alpinarium, którego budowę wg projektu Z. Hellwiga, rozpoczęto już w roku 1938. Wybudowano pierwszą szklarnię, budynek administracyjny i pomieszczenia naukowo-dydaktyczne. Sukcesywnie zwiększano kolekcje roślinne. Pracownicy Ogrodu prowadzili zajęcia dydaktyczne, praktyki studenckie oraz kierowali pracami magisterskimi.

DĄB WĘGIERSKI

W latach 70-tych XX wieku na uzyskanych nowych terenach od strony północno-wschodniej utworzono kolekcję roślin północnoamerykańskich, wybudowano naturalistyczny zbiornik wodny oraz Dział Roślin Rzadkich i Ginących. W roku 1998 areał Ogrodu zwiększył się o tereny leżące po jego zachodniej stronie, uzyskane od ówczesnej Akademii Rolniczej im. A. Cieszkowskiego (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy) w Poznaniu. Pozwoliło to na stworzenie nowej kolekcji roślin, a także poszerzenie bazy gospodarczej.

Obecnie Ogród Botaniczny UAM zajmuje powierzchnię prawie 22 ha, na której zgromadzono ponad 7000 gatunków, podgatunków i odmian roślin z niemal wszystkich stref klimatycznych Ziemi.

W tutejszym Ogrodzie rośnie wiele zimozielonych roślin liściastych, takich jak bluszcze, trzmieliny, bukszpany, mahonie, laurowiśnie, ostrokrzewy, barwinki czy kiścienie i różaneczniki. Poświęcę im osobny wpis.

Ogród czynny jest przez cały rok. Możecie go zwiedzać w następujących godzinach: maj – sierpień 09.00 – 20.00, wrzesień 09.00.19.00, październik 09.00 – 18.00, listopad – luty 09.00 – 15.00, marzec 09.00 – 17.00, kwiecień 09.00 – 19.00. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny, a przy jednym z wejść znajdziecie bezpłatny parking dla zwiedzających. Można tu także dojechać tramwajem lub autobusem.

UWAGA! W dniach 09 – 10 czerwca 2019, z uwagi na odbywającą się tu Międzynarodową Konferencję Ogród będzie zamknięty!

Serdecznie zapraszam do odwiedzania tego pięknego miejsca.

We wpisie korzystałem z materiałów dostępnych na OFICJALNEJ STRONIE OGRODU.

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
3 Autorzy komentarzy
Łucja - MariaAndrzej ZawadzkiMagda Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Magda
Gość
Magda

Budowę alpinarium osobiście nadzorował prof. Aleksander Łukasiewicz, nestor poznańskiej botaniki (ur. 1924).

Łucja - Maria
Gość
Łucja - Maria

Przepiękny ogród. Mam wrażenie, że deszcz dodał mu dodatkowego uroku. Zachwyciły mnie złotokapy i rabata z piwoniami, wiele roślin przykuwa uwagę. Andrzeju, bardzo dziękuję za wszystkie posty ukazujące kwitnące rośliny.
Przypuszczam, że wiesz jak bardzo kocham kwiaty, to własnie one poprawiają mój nastrój w pochmurne dni, dają mi też dużo pozytywnej energii. U mnie od wczoraj słoneczna pogoda i mam nadzieję, że taka będzie dłużej trwała.
Serdecznie pozdrawiam:)