Pieris japoński – odmiany – wiosna 2019

W moim ogrodzie rośnie wiele roślin, które pochodzą z Dalekiego Wschodu. Wśród nich znajdziecie pieris japoński (w odmianach). To dość popularny w Polsce ozdobny liściasty krzew zimozielony. Rośnie dość wolno, ale przyrosty niektórych odmian mogą przekraczać nawet 20 cm rocznie.

Pieris lubi stanowiska cieniste lub półcieniste, dobrze znosi również stanowiska słoneczne, na których lepiej kwitnie, ale w takim miejscu szybciej wysusza się podłoże. W miejscu słonecznym narażony będzie również na duże wahania temperatur późną zimą i wczesną wiosną, gdy słońce świeci coraz mocniej ogrzewając powierzchnię i rośliny, natomiast noce mogą być jeszcze mroźne. Ściółkowanie korą sosnową zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z gleby latem, natomiast zimą zabezpiecza system korzeniowy przed przemarznięciem oraz wysuszeniem.

Zapraszam do obejrzenia moich pierisów. Nazwy odmian widoczne są pod zdjęciami.

Najpierw odwiedzimy zakątek, który nazwałem Dalekowschodnim.

Pieris japonica Debutante
Pieris japonica Mountain Fire
Pieris japonica Mountain Fire
Pieris japonica Little Heath
Pieris japonica Little Heath
Pieris japonica Little Heath
Pieris japonica White Pearl
Piersi japonica Little Heath Green
Piersi japonica Little Heath Green

Teraz przeniesiemy się w inne miejsce ogrodu. To zakątek japoński. Rosną tu aukub, bukszpany, paprocie zimozielone i oczywiście pierisy.

Pieris japonica Little Heath
Pieris japonica Little Heath
Pieris japonica Sarabande
Pieris japonica Katsura
Pieris japonica Katsura

Podobnie jak większość tego rodzaju roślin, wymaga kwaśnej i wilgotnej gleby próchniczej. Krzew należy regularnie podlewać. Nawet zimą gdy temperatura przekracza 0 stopni, a podłoże nie jest zmarznięte wskazane jest podlanie pierisa. Nic tak go nie wyniszcza jak zimowa susza oraz mroźne wysuszające wiatry. Na krzewach pierisa wiosną pojawiają się białe i dzwonkowate kwiaty, wyglądem trochę przypominające konwalie. Należy podkreślić, że u większości odmian pierisów pąki kwiatowe wykształcają się już jesienią roku poprzedzającego kwitnienie. Po przekwitnięciu dobrze jest obciąć zwiędłe kwiatostany, tak aby nie tworzyły się nasiona. Pozwala to na wzmocnienie i lepsze rozrastanie się rośliny.

Pierisy są bardzo wdzięcznymi roślinami. Pięknie prezentują się zwłaszcza w okresie, kiedy na innych krzewach i drzewach nie ma liści. Dodadzą one uroku każdemu, nawet niewielkiemu ogrodowi.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o