Barwinek większy – kwiaty

W moim ogrodzie rosną dwa gatunki barwinków. To kilka odmian popularnego i bardzo odpornego na mrozy barwinka pospolitego (vinca minor) oraz 3 odmiany mniej znanego i nie do końca mrozoodpornego barwinka większego (vinca maior). Prezentowałem je TUTAJ. W tym miejscu  muszę podkreślić, że pędy i liście barwinka większego są dość wrażliwe na niskie temperatury. Mróz poniżej -15 stopni je niszczy. podobnie zresztą jak zalegający na nich śnieg. Ale nie trzeba się tym przejmować, gdyż roślina jako taka jest w pełni mrozoodporna i wiosną zawsze z korzeni wyrastają młode pędy. Rosną jak szalone i już po 3-4 tygodniach rośliny znów mają imponujące rozmiary.

Barwinek pospolity kwitnie wczesną wiosną, barwinek większy trochę później, a to dlatego, że po zimie krzewinka musi się zregenerować. Ostatnia zima była jednak na tyle ciepła, że niskie temperatury (do -13 stopni C) nie uszkodziły barwinków większych. No i dzięki temu już na przełomie kwietnia i maja zaczęły kwitnąć. Najpierw pokazał się jeden kwiatek, ale szybko urosły kolejne pąki, które zaczęły się rozwijać.

Poniżej barwinek większy odmiany Variegata.

Jego liście są jak na barwinek naprawdę wielkie! Zaokrąglone, skórzaste, w odcieniach zieleni z kremową obwódką. Swoim wyglądem mogą niektórym z Was przypominać liście bluszczu kolchidzkiego Dentata Variegata. Te ostatnie są jednak bardziej sercowate.

Poniżej inna odmiana barwinka większego. To vinca major Maculata. Ma drobniejsze, wydłużone i spiczaste listki z jasno zielonym środkiem otoczonym ciemną zielenią większej części liścia. 

Barwinek większy, niezależnie od odmiany preferuje miejsca półcieniste lub cieniste, z rozproszonym światłem. Świetnie sprawdzi się pod koronami dużych drzew i krzewów. Doskonale komponuje się z bluszczami, funkiami, paprociami czy innymi liściastymi i iglastymi krzewami zimozielonymi. Preferuje wilgotną lecz przepuszczalną żyzną glebę próchniczą o odczynie lekko kwaśnym. Poradzi sobie w miejscach słonecznych ale wtedy znacząco wzrasta jego zapotrzebowanie na wilgoć, zarówno w glebie jak i w powietrzu.

Odmiana podstawowa barwinka większego ma jednolite ciemnozielone liście. Niestety nie udało mi się uwiecznić kwiatów. Bardzo szybko opadły.

W moim ogrodzie barwinki większe rosną przy ogrodzeniu. Jest to miejsce osłonięte i zaciszne. Towarzyszą im bluszcze, kaliny, hibiskusy oraz kalmie i mahonie. Świetnie się w tym miejscu sprawdzają i nadają kolorytu zacienionym zakątkom.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o