Jak oczyścić glebę z niechcianych roślin czy chwastów

Wiosna to doskonały okres na zakładanie ogrodów, w tym trawnika. Ale żeby trawa była ładna, nawet taka łąkowa dobrze jest wcześniej oczyścić glebę z innej roślinności czy chwastów, które na niej rosną.  W ostatnich dniach wiele osób pisało do mnie w tej sprawie. To m.in. Pani Dominika z Sokołowa, Pani Kasia z Tychów, Pani Leokadia z Grabowa, Pan Karol z Podkowy Leśnej czy Pan Michał z… Drezna! Wśród ogrodników i rolników bardzo popularny jest znany preparat zawierający glifosat. To Roundup. Ten herbicyd wzbudza wiele kontrowersji. I chociaż jego szkodliwość nie jest jednoznacznie potwierdzona, osoby, które boją się go używać mogą zastosować inny, ekologiczny preparat. Ponieważ nie jestem ekspertem w tych kwestiach postanowiłem zasięgnąć opinii Pawła, który na rolnictwie i ogrodnictwie zna się jak nikt inny. Paweł Szymaniuk, bo o nim mowa jest absolwentem Wydziału Rolnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, oraz Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Warszawskiego. To znany i doświadczony dziennikarz oraz autor wielu książek i publikacji.

Paweł polecił mi organiczny preparat PROELIUM 500, zmniejszający dawkowanie herbicydów. Może on z powodzeniem zastąpić glifosat (m.in substancja czynna w Roundup-ie) w walce nawet z uciążliwymi chwastami, nie wprowadzając przy tym syntetycznych substancji chemicznych do naturalnego środowiska.

Preparat PROELIUM jest bezpieczny dla środowiska ponieważ w jego składzie znajduje się opatentowana mieszanina wyciągów roślinnych 20% z wodą. Skuteczne działanie mieszaniny roślinnej jest potwierdzone badaniami, które były przeprowadzane w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz w testach przeprowadzonych w Kwiaciarskim Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Ogrodnictwa w Nowym Dworze.
Preparat działa identycznie jak glifosat niszcząc również części podziemne roślin.


Opakowanie 500 ml gotowego preparatu wystarcza na pokrycie 25m2 miedzyrzędzi. Zaleca się stosowanie preparatu rano lub w godzinach popołudniowych/wieczornych. Dokładniejsze pokrycie części nadziemnych rośliny powoduje szybszy widoczny efekt. Przy optymalnych warunkach zauważalny jest po 14 dniach od momentu zabiegu. Poniżej efekty działania preparatu po 14 i 30 dniach od zastosowania.

W uprawach EKO czy BIO zaleca się dodanie octu spirytusowego (dopuszczalny herbicyd do upraw ekologicznych) w celu przyspieszenia efektu wizualnego. Do większych powierzchni lepiej zastosować PROELIUM Profi – koncentrat o pojemności 5L do samodzielnego przygotowania cieczy roboczej. Więcej informacji o tym preparacie znajdziecie na www.proelium500.pl   

A co Wy myślicie o stosowaniu preparatów organicznych zastępujących glifosat? I czy faktycznie jest on aż tak szkodliwy? Ja tego nie wiem, ale na pewno warto spróbować różnych środków.

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury portalu. Na pewno będę prezentował tu opinie ekspertów, dotyczące stosowania różnego rodzaju środków ochrony roślin.

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
3 Autorzy komentarzy
Łucja - MariaAndrzej ZawadzkiEwa Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Ewa
Gość
Ewa

Nie znam tego preparatu więc trudno mi oceniać. Z przedstawionych opinii wynika, że jest mniej szkodliwy niż Roundup a to już zachęca. Sama nie używam w ogrodzie takich preparatów, chwasty usuwam ręcznie – taki już ze mnie pracuś.
Dziękuję Ci Andrzejku za kartkę z Aten! Jest mi ogromnie miło, że o mnie pomyślałeś :)))
Cieplutko pozdrawiam!

Łucja - Maria
Gość
Łucja - Maria

Widok powierzchni po stosowaniu preparatów wygląda niezbyt zachęcająco. Podobnie jak Ewa, też ręcznie usuwam chwasty. Raz stosowaliśmy Roundup, na naszej, prywatnej drodze dojazdowej, która jest wyłożona kostką chodnikową. Czyszczenie jej ( 120 m długości) dwa, trzy razy w roku jest dla nas sporym zajęciem. Chcieliśmy sobie ułatwić. Spalona trawa wyglądała okropnie!!! A gdy trawa odrosła była gęstsza.

Mam nadzieję, że reklamowany preparat – glifosat, jest EKO. My nie stosujemy żadnej chemii w warzywniku i ogrodzie.
Serdecznie pozdrawiam:)