Skrzydlaci goście w Zimozielonym ogrodzie

Dziś miałem opublikować pierwszy post z Grecji, ale pojawi się on na portalu prawdopodobnie jutro lub pojutrze. Dlaczego? Bo przede mną podsumowanie kwietnia w ogrodzie. Dodatkowo dziś rano spotkała mnie niespodzianka. Do ogrodu zawitali skrzydlaci goście. Nie byłoby w tym nic dziwnego, bo ptaków w mojej okolicy nie brakuje. Ale tym razem w ogrodzie pojawiły się kaczki. Przypuszczam, że to ta sama parka, która od kilku lat w kwietniu lub na początku maja zawsze odwiedza moje oczko wodne. Najpierw zauważyłem kaczora. Stał przyczajony za małą trzmieliną pnącą.

Podczas gdy kolorowy samiec radośnie się przeciągał, jego małżonka siedziała schowana za drugą z trzmielin. Niestety, prawie jej nie widać.

Po kilku minutach zaprosił jednak kaczuszkę na spacer. Powędrowali przez trawnik w kierunku ogrodzenia i krzewów.

Jak podaje Wikipedia u krzyżówek występuje bardzo wyraźny dymorfizm płciowy. W locie ujawniają się granatowe, biało obrzeżone na górze i krawędzi skrzydła lusterka. Poza tym obie płcie mają pomarańczowe nogi. Wspólną cechą są też białe z szaro-czarnym środkiem sterówki. W szacie spoczynkowej samiec wyróżnia się jedynie żółtym dziobem i nieco rudą piersią. Samiec w szacie godowej ma zielono opalizującą głowę, odgraniczoną od reszty ciała białą obrożą.

Samiec przez cały rok ma żółty dziób z czarnym końcem oraz rudą pierś, co jest ważne przy odróżnianiu go od samicy, gdy krzyżówki są w szacie spoczynkowej. Pierś jest cała brązowa, opalizująca, grzbiet również, ale matowy. Złożone skrzydła brązowe, gdzieniegdzie nieco szare. Pokrywy nad i podogonowe czarne, przy czym na tych pierwszych para zakręconych piór. Na początku są normalne, dalej zwężają się i zawijają. Niektóre są całkowicie zawinięte, inne tylko zagięte. Białe sterówki z szarym środkiem, pomarańczowe nogi.

Samiec powędrował między krzewy. Tymczasem samica postanowiła sobie trochę odpocząć.

Samica ma mniej kontrastowe ubarwienie. Pomarańczowy dziób z czarnym wierzchem, u poszczególnych osobników różnej wielkości. Biało-kremowo-beżowa głowa, charakterystyczna, ciemna przepaska przez oko. Ogólnie pióra przypominają nałożone na siebie łuski, pomarańczowo-brązowe. Na spodzie ciała „łuski” są drobniejsze, w okolicach tyłu również. Białe sterówki. Pisklęta żółtokremowe z czarnym wierzchem ciała i przepaską przez oko. Najstarszy, potwierdzony wiek krzyżówki wynosi 29 lat.

Pan kaczor powrócił jednak za chwilę do swojej małżonki i razem odpoczywali na skraju trawnika.

Tym razem chyba nie posilili się małymi rybkami, ale pewnie jeszcze tu wrócą.

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury portalu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o