Zmiany w ogrodzie – wiosna 2019 część 2

Zmiany, zmiany, zmiany. Co roku obiecuję sobie, że już nic nie będę zmieniał w ogrodzie. Ale co roku spełniają się moje marzenia ogrodnicze i pojawiają się nowe. W tym roku dość poważnie zainteresowałem się zimozielonymi paprociami. Do tej pory miałem tylko jedną taką roślinę – to języcznik zwyczajny. Jakiś czas temu zakupiłem dwie zimozielone paprocie gatunku Polystichum polyblepharum.

W ostatnią sobotę 13 kwietnia obie trafiły do ogrodu, do zakątka z aukubami, bukszpanami i pierisami japońskimi. Zastąpiły rosnące tam hortensje ogrodowe. Jedna z nich zupełnie uschła, a druga puściła tylko kilka pączków. Tę pierwszą wyrzuciłem, druga trafiła na dół skarpy przy zacienionym przez znaczną większość dnia kąciku roboczym. Jest tam stale wilgotno, a miejsce jest wyjątkowo dobrze osłonięte od wiatrów.

Nie mam szczęścia do hortensji ogrodowych. Już kilka razy próbowałem ich uprawy. Każda próba kończyła się porażką. Nie wiem czemu tak się dzieje. Hortensje zawsze rosły w kwaśnym podłożu, zawsze dbałem o to, żeby miały wilgoć, zawsze rosły w półcieniu w miejscach osłoniętych i zacisznych. I nic… No to teraz będą paprocie.

Tego samego dnia posadziłem mahonię bealei (inaczej mahonia japonica), która czekała już w zakątku roboczym. Ta mahonia to spełnienie mojego kolejnego marzenia ogrodniczego. Nie była tania, ale czegóż się nie robi dla własnego hobby i satysfakcji. Miejsce na nią czekało od prawie dwóch lat, kiedy to aranżowałem nowy zakątek w ogrodzie. Mahonia bealei szczególnie spodobała się Dyziowi. Siedział i jej pilnował.

Już w niedzielę 14 kwietnia postanowiłem przesadzić jeden zimozielony dąb ostrolistny. Sadzonki wyhodowałem z żołędzi zebranych w parku w Nicei. Dotychczas w ogrodzie miałem 4 takie dęby. Ale jeden, ten który rósł we wspomnianym wcześniej zakątku usechł. W jego miejsce trafił ten, który rósł w nowym zakątku koło mahonii. Tego samego dnia zdecydowałem się na przesadzenie mahoni pośredniej Winter Sun, którą w ubiegłym roku posadziłem przy altance. Trafiła do zakątka z mahoniami, tam gdzie wcześniej rósł wysadzony i przeniesiony dąb ostrolistny.

Mahonia Winter Sun troszkę podmarzła. Niestety, gdy ją kupowałem jesienią miała wiele bardzo młodych listków. Nie wytrzymały one nawet niewielkich mrozów, które pojawiły się na przełomie listopada i grudnia (-13 stopni C). Krzew przyciąłem i mam nadzieję, że w tym roku mahonia nie będzie już taka kapryśna.

Tak wygląda zakątek z mahoniami (oraz kalinami i bluszczami) po dosadzeniu mahonii bealei i Winter Sun.

A tak w niedzielę popołudniu wyglądał zakątek z aukubami, bukszpanami, pierisami japońskimi i zimozielonymi paprociami. Potem zakątek znów troszkę się zmienił, ale o tym napisze w innym poście.

Muszę jeszcze dodać, że na miejsce mahonii Winter Sun (przy altance) trafił osmantus Goshiki. Wcześniej rósł przy oczku wodnym, w zakątku egzotycznym. Ten ostatni też przeszedł zmiany, ale o tym napiszę w kolejnym poście.

Ostatnie dwa dni to powrót wiosny i lekki wiosenny deszcz. Niestety nie wystarczył on na to, żeby porządnie nawilżyć podłoże. Dlatego też jestem zmuszony do prawie codziennego podlewania różnych części ogrodu. Jednego dnia podlewam część północną, innego południową, jeszcze następnego wschodnią, potem trawnik. I tak codziennie coś innego. Wczoraj podlewałem zakątek z mahoniami, kalinami i innymi zimozielonymi krzewami i pnączami. Mahonie wreszcie rozkwitły. Wokół nich słychać jedno wielkie brzęczenie. Pszczoły, trzmiele i inne fruwaki nie mogą się nacieszyć ich nektarem.

A już wkrótce pokażę Wam kolejne zmiany w moim ogrodzie. Jest ich sporo więc będzie o czym pisać.

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury portalu.

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
3 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiEwaJŁucja - Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Łucja - Maria
Gość
Łucja - Maria

Zastanawiam się dlaczego pewne rośliny mimo, że mają komfortowe warunki nie są rosnąc w ogrodzie. Ty masz taki przypadek z hortensjami. Próbowałeś posadzić je w innym miejscu? Bardzo lubię mahonie. Krzew piękny, na wiosnę stroi się w złoto a już latem na granatowo. W ogrodzie jest ozdobą przez cały rok. Przeraża brak deszczu, podłoże jest straszne przesuszone. W studni zaczyna też brakować wody a przecież mamy dopiero początek wiosny. Andrzejku bardzo dziękuję za piękne życzenia wielkanocne i koszyczek ze święconką. Życzę Ci zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych Wiary, Nadziei i Miłości. Serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół. Radosnego,… Czytaj więcej »

EwaJ
Gość
EwaJ

Lubię zmiany więc czemu nie ?:) Twój ogród Andrzejku zawsze zachwyca pomysłowością i oryginalnymi roślinami.
Cieplutko pozdrawiam i życzę Ci spokojnych, radosnych Świąt!