Barwinki wiosną 2019

Kiedyś ich nie doceniałem. Mówiłem sobie: “Eee ,tam, przecież one rosną obok w lesie, wszędzie dookoła można je znaleźć”. Ale kilka lat temu doceniłem te niskie, zimozielone i dość niepozorne krzewinki. I zacząłem je sadzić. Mowa tu oczywiście o barwinkach, szczególnie barwinkach pospolitych (Vinca minor).

Najpierw pojawiły się u mnie te, które są najbardziej znane. Z dwóch sadzonek, które kupiłem po kilku latach powstał cały dywan. Szczególnie teraz, wiosną, kiedy barwinek kwitnie ten dywanik wygląda naprawdę imponująco.

Po pewnym czasie dokupiłem kolejne sadzonki i posadziłem koło runianki. Efekt? Barwinek zarósł runiankę japońską. Zniszczył ją. Runianki prawie już nie ma. Muszę kupić nowe sadzonki i znaleźć jej inne miejsce.

Oczywiście taki sam barwinek rośnie w lesie. Znam nawet osoby, które zamiast płacić 5 czy 7 PLN za sadzonkę biegną do sąsiedniego małego lasku i rwą ten barwinek ile wlezie. Ja tak nie robię. Barwinek jest dość prosty w uprawie, rośnie dość szybko i jest bardzo odporny na mrozy i przesuszenie. Więcej informacji o tych krzewinkach znajdziecie w zakładce “Moje rośliny”. Albo po prostu kliknijcie TUTAJ.

Kilka lat temu w moim Zimozielonym ogrodzie posadziłem odmianę Argenteovariegata. Jej zielone liście mają białą obwódkę. Kwiaty są niebieskie. Dziś to już mały kolorowy dywanik.

W zeszłym roku do ogrodu trafiła odmiana Aureovariegata, której liście są zielono-żółte, a kwiaty również niebieskie.

W ubiegłym roku zakupiłem i posadziłem odmianę Atropurpurea. Jej listki są ciemnozielone, typowe dla podstawowej odmiany barwinka pospolitego. Za to kwiaty… Są zupełnie inne, fioletowe! Niesłychanie cudny kolor!

W moim ogrodzie, poza barwinkiem pospolitym rośnie również barwinek większy (Vinca maior). To gatunek mniej odporny na mrozy niż jego mały kuzyn. Gdy temperatury spadną poniżej -15 stopni jego naziemne pędy często przemarzają. Ale wiosną rośliny zawsze szybko wypuszczają z bryły korzeniowej nowe, sile i szybko rosnące pędy. Przyrosty odmiany podstawowej czy Variegata to często nawet ponad 1 metr w sezonie!

Poniżej odmiana podstawowa barwinka większego.

To odmiana Variegata. Dosyć popularna w naszym kraju. I to mimo tego, że często przemarza. Jak widać poniżej już w kwietniu roślinka budzi się do życia i puszcza nowe pędy.

Mam też takie cudaki, ale niestety nie wiem, co to za odmiany.

Barwniki to rośliny, które warte są uwagi. Barwinek mniejszy szybko zarośnie miejsca zacienione czy skarpy, tam gdzie trawa czy inne rośliny nie chcą lub nie mogą rosnąć. Zapewni nam zieleń przez cały rok, a wiosną pięknie zakwitnie przyciągając owady zapylające, szczególnie murarki i trzmiele.

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury portalu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o