Otwarte ogrody 2019

Miło mi poinformować, że mój Zimozielony ogród po raz 6 weźmie udział w kolejnej edycji Festiwalu Otwarte Ogrody. W tym roku ogród otworzę w dniu 08 czerwca 2019 wspólnie z moim rodzinnym Brwinowem, a tydzień później 15 czerwca 2019 wspólnie z sąsiednią Podkową Leśną. W dniach 07-09 czerwca 2019 swoje ogrody otworzą także mieszkańcy Milanówka.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że wszystkie 3 miejscowości są członkami Stowarzyszenia Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów.

Szczegółowy program Festiwalu, tematy i partnerów spotkań w Zimozielonym ogrodzie przedstawię Wam za jakiś czas.  Dziś jednak chciałbym ponownie przybliżyć Wam idee przyświecające Festiwalowi Otwarte Ogrody! Wiem, wiem. Już o tym niejednokrotnie pisałem, ale byłoby co najmniej nietaktem w stosunku do pomysłodawców Festiwalu nie nakreślić kilku słów o tej wspaniałej inicjatywie. Tym bardziej, że jak widać na zdjęciach w poprzednich latach świetnie się bawiliśmy!

W czasach, w których jak grzyby po deszczu powstają chronione osiedla i domy za wysokimi ogrodzeniami, mieszkańcy Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów dzielą się swoją prywatną przestrzenią, często zabytkowych domów i ogrodów. Władze lokalne, osoby prywatne i organizacje pozarządowe organizują oddolnie kilkadziesiąt kameralnych, otwartych wydarzeń. Jest w czym wybierać: koncerty, recitale, wystawy plastyczne i fotograficzne, plenery malarskie, wycieczki, pikniki, spektakle, warsztaty, spotkania z twórcami, pokazy filmów, potańcówki. W tyle nie pozostają lokalne instytucje kultury, proponując bogaty program imprez. Artyści otwierają pracownie prezentując swoje dzieła.

Spacerując po Brwinowie, Milanówku i Podkowie można w te wyjątkowe weekendy zajrzeć do zamkniętych na co dzień zabytkowych przestrzeni, poznać nieznane wcześniej miejsca, odkryć ich urodę i, czasami niezwykłą, historię. „Otwarte Ogrody” promują lokalne dziedzictwo kulturowe i integrują lokalną społeczność, budując wyjątkowe więzi sąsiedzkie. Festiwal to prawdziwe święto lokalnych społeczności.

Festiwal Otwarte Ogrody organizowany jest od 2005r. Po raz pierwszy zorganizowany został w Podkowie Leśnej, a jego pomysłodawcami byli Magdalena Prosińska i Łukasz Willmann. Kolejne edycje są częściowo finansowane ze środków samorządu lokalnego. Wspierają je również prywatni sponsorzy –  lokalni przedsiębiorcy i światowi liderzy. W tym roku po raz kolejny partnerami Zimozielonego ogrodu będą VICTUS (właściciel marki idaelnytrawnik.pl oraz dystrybutor produktów marki POKON) oraz FISKARS – światowy lider w produkcji narzędzi ogrodniczych.

Jeszcze raz serdecznie zapraszam do odwiedzin Zimozielonego ogrodu w dniach 08 i 15 czerwca 2019 roku. Szczegółowy program niebawem opublikuję zarówno na portalu jak i w mediach społecznościowych.

O idei festiwalu oraz o tym, co wydarzy się podczas edycji w innych miastach można przeczytać na stronie Otwarte ogrody

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu Zimozielony ogród

6
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki komentarzy
4 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
3 Autorzy komentarzy
Iwona ChajtoAndrzej ZawadzkiŁucja - Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Łucja - Maria
Gość
Łucja - Maria

Festiwal to świetna sprawa. Niesamowite, że od czternastu lat organizowane są Otwarte Ogrody. Domyślam się, że w każdym roku dołączają kolejne ogrody. Andrzeju, sam załatwiałeś te wspaniałe suveniry?
Serdecznie pozdrawiam:)

Iwona Chajto
Użytkownik

Jaka szkoda, że nie mieszkam bliżej :/