Ostrokrzew Golden van Tol po zimie

Ostrokrzew Golden van Tol zamieszkał w moim ogrodzie w ubiegłym roku. To zimozielony krzew liściasty, dorastający do wysokości około 2 metrów. Szerokość starszych krzewów może dochodzić od 1 do 2 metrów. Podobnie jak większość zimozielonych ostrokrzewów ten również rośnie dość powoli. Roczne przyrosty dochodzą do ok. 15 cm. Krzewy te na ogół mają rozłożysty, lekko kulisty pokrój, są dosyć gęste i co roku wytwarzają wiele przyrostów. Dosyć często można spotkać krzewy, których dolne części pnia mają obcięte gałęzie, a korona formowana jest w kształcie kuli.

Różne strony internetowe podają, że uprawa ww. ostrokrzewu możliwa jest w strefach USDA od 9 do 6. Wg różnych źródeł wytrzymuje on spadki temperatur do –24 stopni C. W rejonach, gdzie występują spadki temperatur poniżej –24 stopni C krzew należy posadzić w miejscu zacisznym, osłoniętym od mroźnych i wysuszających wiatrów. Krzewowi może zaszkodzić wczesnowiosenne słońce połączone z niskimi temperaturami. Liście w takim przypadku mogą być poparzone przez słońce. Dlatego też zaleca się sadzenie tego krzewu w miejscu, gdzie nie padają promienie wiosennego słońca lub osłonięcie go agrowłókniną. Mimo tego, ze oba moje krzewy tej odmiany ostrokrzewu rosną w cieniu, a zima nie była wcale jakaś mroźna to część liści zaczyna brązowieć.

Nie wiem czy jest to efekt mrozów, czy może młode krzewy potrzebują trochę czasu żeby nabrać większej odporności. A może to efekt zimowej (fizjologicznej) suszy? Co ciekawe, zbrązowiały starsze liście. Te młode są nietknięte. A może tak ma być i to naturalna kolei rzeczy? Muszę pogrzebać w internecie i poszukać informacji na ten temat. Oczywiście będę głównie szukał tych informacji na stronach anglojęzycznych. W Polsce dość trudno znaleźć wiarygodne źródła na temat jego uprawy.

Jego liście są średniej wielkości, jajowate, skórzaste i błyszczące, w środku zielone, a na obrzeżach ciemnożółte. Na ogół pozbawione są kolców. Młodsze rośliny mogą mieć jednak lekko ząbkowane listki. Jest to odmiana żeńska. Zakwitnie i zaowocuje, gdy w pobliżu znajdzie się jakiś „męski” krzew ostrokrzewu. Gleba pod krzewem powinna być lekko kwaśna i dobrze przepuszczalna. Podobnie jak w przypadku innych liściastych roślin zimozielonych ściółkowanie np. korą sosnową chroni system korzeniowy rośliny przed nadmiernym przesuszeniem oraz przed zmarznięciem.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o