Stranwesja Dawida

Stranwesja Dawida (Stranvaesia davidiana)

Stranwesja Davidiana (Stranvaesia davidiana) to zimozielony krzew liściasty, który na początku lipca 2013 roku przyjechał do mnie aż z czeskiej z Pragi. Przesyłka pocztowa wędrowała prawie tydzień, ale warto było czekać. Wtedy był to malutki krzew, który miał ok. 50 cm wysokości. Dziś to już sporych rozmiarów krzew. Ma ponad 250 cm wysokości.

STRANWESJA DAWIDA – LIPIEC 2013

Ten pochodzący z Chin zimozielony krzew liściasty w cieplejszym niż polski klimacie może osiągać kilka metrów wysokości. W Polsce jego wysokość raczej nie przekroczy 3 lub 4 metrów. Rośnie w formie wyprostowanej, z czasem przybierając wydłużony, owalny kształt. Co ciekawe krzew ten rośnie dosyć szybko.  Wielu naukowców uważa, że stranwesja jest kuzynką głogownika. Jednak niektórzy twierdzą, że nie mają one zbyt wielu wspólnych cech i stanowią dwa odrębne gatunki. Choć trochę podobna do głogownika, stranwesja jest znacznie bardziej odporna na mrozy od swojego krewnego. Ocenia się, że odmiana “davidiana” bez problemów wytrzymuje spadki temperatur do -23 stopni C. W zacisznych i osłoniętych miejscach tolerancja rośliny wzrasta do -27 stopni C, co przetestowałem w moim ogrodzie. Faktycznie, -26 stopni C nie wyrządziło młodej roślinie żadnych szkód.

STRANWESJA DAWIDA – MŁODE PRZYROSTY

Stranwesja wymaga żyznych gleb próchniczych, wilgotnych lecz przepuszczalnych i bogatych w materię organiczną. Krzew ten sadzimy w miejscach słonecznych lub w półcieniu (tak jak u mnie w ogrodzie). Lepiej jednak wybrać takie miejsce, gdzie krzew nie będzie narażony na działanie zimowego słońca. Tak jak inne liściaste krzewy zimozielone stranwesję należy porządnie podlać przed nadejściem mrozów. Zalecane jest również podlewanie tego krzewu w trakcie zimy, gdy jest sucho i są dodatnie temperatury, a gleba jest rozmarznięta.

STRANWESJA DAWIDA
STRANWESJA DAWIDA

Liście są ciemnozielone, skórzaste i lancetowate. Wiosną młode liście są w kolorze czerwonym. Jesienią starsze przebarwiają się na kolor purpurowy. Część z nich opada na zimę, ale są to na ogół liście dwu lub trzyletnie. To naturalna wymiana, podobnie jak u innych liściastych roślin zimozielonych.

STRANWESJA DAWIDA

Z uwagi na miejsce, w którym rośnie w moim ogrodzie, raczej zacienione i osłonięte ma tu dobre warunki do corocznego kwitnienia. Jest jednym z pierwszych kwitnących tutaj krzewów. Kwiaty przyciągają mnóstwo zapylających owadów, a efekty ich pracy widać co roku na regularnie owocującym krzewie. Niestety, w Polsce trudno dostać sadzonki tego pięknego krzewu. A szkoda, bo zimuje znacznie lepiej niż popularne w szkółkach trzmieliny japońskie czy głogowniki.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
0 Autorzy komentarzy
Andrzej Zawadzki♥ Łucja-Maria ♥ Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
♥ Łucja-Maria ♥
Gość

Przepiękna roślina. Aż trudno uwierzyć, że stranwesja Davidiana tak wiele urosła w ciągu 5 lat.
Serdecznie Cię pozdrawiam:)

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj Lusiu, jest śliczna i wyjątkowo odporna na mrozy. Szkoda, że sadzonki tak trudno kupić. Kilkanaście minut temu dostałem informację od Czytelnika z Kaukazu, że u niego też rośnie i wytrzymuje mrozy rzędu -30 stopni i zimy trwające od końca października do początku kwietnia 🙂 To dobrze rokuje 🙂 Serdeczności Lusiu!