Bluszcz pospolity Shamrock

Bluszcz pospolity Shamrock (Hedera helix Shamrock)

Bluszcz pospolity Shamrock to wyjątkowo ciekawa i rzadko spotykana odmiana tego pnącza. W Polsce dość trudno jest kupić jego sadzonki, ale w okolicach Warszawy znam przynajmniej 3 szkółki, które co roku oferują je do sprzedaży.
Jego niewielkie liście są trójklapowe, jasnozielone z bardzo dokładnie widocznym unerwieniem. Shamrock jest mniejszy od innych odmian bluszczu pospolitego. Mniejsze są zarówno jego listki, jak i cała roślina, która rosnąc dość wolno po ok. 10 latach może mieć 2 -3 metry wysokości czy szerokości. Ponieważ jest to pnącze taką wysokość osiągnie wtedy, gdy na swojej drodze napotka takie podpory jak ściany, kamienne mury czy pnie drzew. W innych przypadkach Shamrock świetnie sprawdzi się jako roślina okrywowa albo zadarniająca.
 
Roślina preferuje miejsca osłonięte, półcieniste i cieniste. Wymaga wilgotnych, żyznych i przepuszczalnych gleb o odczynie od lekko kwaśnego po lekko zasadowy. Sprzyja mu wysoka wilgotność powietrza. Z uwagi na niewielkie rozmiary i tolerowanie przycinania świetnie sprawdzi się nawet w najmniejszych ogrodach.
 
Kwitnie późnym latem, a na jesieni wytwarza owoce, które podobnie jak wszystkie części rośliny dla ludzi są trujące. Owoce jednak mogą nam najbardziej zaszkodzić powodując zatrucia pokarmowe. Osoby uczulone po zjedzenie znacznej ilości “jagódek” mogą mieć problemy z oddechem oraz pracą serca. Ale “uczuleniowcom” poważniej mogą zaszkodzić nawet orzechy czy mleko lub inne rodzaje codziennych składników żywności. Mimo tego gorąco Wam polecam uprawę tej ślicznej i rzadko spotykanej odmiany bluszczu.

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
0 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiPoradnik Ogrodniczy♥ Łucja-Maria ♥ Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
♥ Łucja-Maria ♥
Gość

Drogi Andrzeju!
Dzień powoli dobiega końca, a ja wciąż z myślą o życzeniach dla Ciebie.
Pora te myśli zamienić w czyn.

Z okazji Twego święta przyjmij bukiet najlepszych życzeń: nade wszystko zdrowia, szczęścia, radości każdego dnia oraz beztroskiej długiej przyszłości i wszelkiej pomyślności!
Z całego serca życzę pozyskiwania wymarzonych roślin do wspaniałego ogrodu i spełnienia wszystkich marzeń, nawet tych najbardziej skrywanych.
Wszystkiego najlepszego, Andrzejku!!!!
Łucja

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj Lusiu. Bardzo dziękuję za wspaniałe życzenia 🙂 Serdeczności!

Poradnik Ogrodniczy
Gość

Ten bluszcz jest bardzo ładny, ozdobny z liści 🙂

Andrzej Zawadzki
Gość

Tak, to bardzo ciekawe pnącze 🙂 Pozdrawiam.