Idzie zima?

Dzisiejszy poranek przywitał mnie mrozem. Niezbyt dużym, ale wystarczającym aby pokryć lodem powierzchnię oczka wodnego. Niektóre rośliny chroniąc się przed niskimi temperaturami pozbywają się części wody z liści. Wtedy te ostatnie wyglądają jakby wyszło z nich życie. Więcej o tej ciekawej i niezbędnej funkcji życiowej roślin napiszę w osobnym poście.
Rano było pochmurno, ale przed południem niebo się rozpogodziło i zaświeciło słońce. Temperatura wzrosła do +2 stopni C. I tyle. A więc dalej zimno.

Wał chmurowy szybko przesuwał się z północy na południe. Rozkład chmur w południe nad Polską i Europą doskonale widać na poniższym zdjęciu satelitarnym pochodzącym ze strony internetowej www.sat24.com|

Najbliższe dni przyniosą nam kolejne spadki temperatur. Nocami może być nawet -8 stopni! Ale podobno od przyszłej niedzieli czeka nas niewielkie ocieplenie. Czyżby więc nie jest to jeszcze początek zimy? Miejmy nadzieję, że nie. Wszak mrozy to w listopadzie nic nowego.
Korzystając z dzisiejszej pogody pospacerowałem trochę po ogrodzie. Zrobiłem oczywiście sporo zdjęć, którymi się z Wami podzielę. Zapraszam na wirtualny spacer po Zimozielonym ogrodzie.

Na oczku wodnym przez cały dzień utrzymał się lód. Tylko miejscami, przy kamieniach nad brzegiem lód się troszkę rozpuścił. Mimo tego, że w ciągu dnia panowała dodatnia temperatura na trawie i roślinach utrzymywał się lekki szron. Słońce jest już zbyt nisko, aby ogrzać w dzień te miejsca. Poza tym chowa się za drzewami.

Niektóre zimozielone rośliny liściaste np. trzmieliny pnące Emerald’n Gold z uwagi na zbyt małą ilość światła słonecznego, krótki dzień i niskie temperatury zmieniaja zabarwienie swoich liści. Za to wrzosy wciąż utrzymują się w dobrej, kolorowej kondycji.

W świetnej kondycji są także ostrokrzewy czy zimozielone berberysy.  Dla nich nie są groźne nawet 20-stopniowe mrozy.

Późna jesień w Zimozielonym ogrodzie ma swoje uroki.

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga.

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Wątki komentarzy
3 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
0 Autorzy komentarzy
♥ Łucja-Maria ♥Ewa JurewiczAndrzej Zawadzkiblogchwila Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
blogchwila
Gość

Dziękuję za miły spacer po Twoim wypielęgnowanym, pięknym ogrodzie. Nie widać u Ciebie zimy. Miło popatrzeć. Pozdrawiam:):):)

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj Janeczko 🙂 Śniegu co prawda nie ma, ale już teraz są -3 stopnie. Brrr, zimno. Chciałbym żeby już była wiosna 🙂 Serdeczności 🙂

Ewa Jurewicz
Gość

U nas dzionek był na lekkim minusie i choć wyszło na chwilę słoneczko ziąb był mocno odczuwalny. Idzie zima 🙂
Serdeczności Andrzejku.

Andrzej Zawadzki
Gość

Hehe, dzisiaj po raz pierwszy w tym sezonie założyłem kurtkę puchową 🙂 Oby do wiosny, serdeczności Ewuniu!

♥ Łucja-Maria ♥
Gość

Ogród cacuszko. Prawdziwa przyjemność spacerować po takim wymuskanym ogrodzie nawet przy takiej nieprzyjemnej pogodzie.
Serdecznie pozdrawiam:).

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj Lusiu. Bardzo dziękuję za miłe słowa 🙂 |Dziś u mnie znów było zimno. W dzień niby +2 i słońce. Ale rano i wieczorem przymrozki. Teraz już -3 C. Ale póki jest słonecznie takie temperatury mnie nie przerażają. Gorzej, jak będzie -10. Na szczęście podobno od niedzieli ma się znacznie ocieplić 🙂 Serdeczności 🙂