Niespotykane zimozielone rośliny liściaste – magnolia virginiana Jim Wilson Moonglow

Dwa tygodnie temu rozpocząłem na blogu nowy cykl artykułów, w których opisuję rzadko spotykane w Polsce liściaste rośliny zimozielone. Mogą one z powodzeniem rosnąć w wielu rejonach naszego kraju, jednak rzadko lub w ogóle nie są dostępne w polskich szkółkach stacjonarnych. Sadzonki niektórych można nabyć w internecie, często jedynie u holenderskich, czeskich czy niemieckich szkółkarzy. Polscy handlarze materiałem roślinnym skupiają się niestety na tych roślinach, które są już znane i mówiąc trochę kolokwialnie “oklepane”. Szkoda, bo tak jak wspomniałem wiele z nich można z powodzeniem uprawiać w strefach USDA 6b, a nawet 6a.
Dziś opiszę kolejną roślinę, która nie zdobyła jeszcze w naszym kraju popularności. To magnolia virginiana Jim Wilson Moonglow. Drzewko to może dorastać do nawet ok. 10 m wysokości, aczkolwiek w klimacie środkowej Polski raczej będzie niższe. W czasie łagodnych zim pozostaje zimozielone. Podczas ostrych mrozów może stracić część liści, ale sama roślina nie powinna ulec uszkodzeniu gdyż, jak podają różne źródła znosi spadki temperatur do -29 C, a nawet ponad -30 stopni C.
Zdjęcia magnolii virginiana, które prezentuję w dzisiejszym poście zrobiłem w Arboretum SGGW w Rogowie.

Magnolia virginiana rośnie dość szybko, nawet do ok. 1 metra rocznie. Jest to drzewko o zwartym i wzniesionym pokroju. Ma duże, wydłużone lancetowate, skórzaste i błyszczące liście. Jej spore, białe kwiaty pojawiają się jak na magnolie dość późno. Można je podziwiać od maja do czerwca, zależnie od początku okresu wegetacyjnego. Sporadycznie powtarza kwitnienie w sierpniu.

W naszym klimacie należy sadzić ją w miejscach półciniestych lub słonecznych, ale zacisznych i osłoniętych. Lepiej posadzić ją w miejscu, w którym nie będzie narażona na promienie zimowego słońca.

Aby utrzymać tę odmianę magnolii w ryzach i nie dopuścić do zbyt dużego rozrostu drzewka można ją przycinać. Zabiegu tego dokonujemy po przekwitnięciu kwiatów, najlepiej w pierwszych tygodniach lipca.
Preferuje wilgotne i żyzne podłoże o odczynie od lekko kwaśnego po lekko zasadowy. Co ważne, toleruje zanieczyszczone powietrze, dlatego też może być sadzona na terenach miejskich, narażonych na duży ruch samochodów.
Już wkrótce zapraszam na kolejne posty, w których zaprezentuję Wam jeszcze wiele gatunków i  odmian mniej znanych i rzadko spotykanych w Polsce zimozielonych roślin liściastych.
Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga.

8
Dodaj komentarz

avatar
3 Wątki komentarzy
5 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
0 Autorzy komentarzy
♥ Łucja-Maria ♥AmiAndrzej Zawadzkiblogchwila Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
blogchwila
Gość

Piękna, a pomyślałabym, że to jest jakiś rododendron. Andrzeju kupiłam dziś dla eksperymentu, bo pięknie wyglądała sadzonka sosnę Pinus Pinea. Czy może ją znasz? Nie wiem czy u nas zimuje bez problemu, bo czytałam różne opinie. Ustawiłam ją na korytarzu i tam przezimuje, a co dalej zobaczę. Pozdrawiam:):):)

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj Janeczko 🙂 Faktycznie liście tej magnolii przypominają liście niektórych odmian różaneczników. Sosna pinia (pinus pinea) w zasadzie nie jest odporna na mróz, nawet w tych rejonach Polski, gdzie zimy są dość łagodne, takich jak Dolny Śląsk, Opolszczyzna, Ziemia Lubuska czy wybrzeże Bałtyku. Ale… w strefie USDA 7 można ryzykować uprawę w gruncie. Musi to być jednak miejsce osłonięte z dużą ilością słońca od wiosny do jesieni. Zimą w naszym klimacie raczej nie powinny na pinię padać promienie słońca. Jeśli masz chłodne (ok. 5-10 C), ale widne miejsce to będzie ono dla niej najodpowiedniejsze do zimowania. Ciekaw jestem jak sobie… Czytaj więcej »

♥ Łucja-Maria ♥
Gość

Pinia należy do moich ulubionych sosen. To jest przepiękne drzewo.
Zima powinna spędzać na korytarzu a pozostałe pory roku w ogrodzie.
Może Janeczka doczeka się orzeszków piniowych?
Serdecznie pozdrawiam:)

Andrzej Zawadzki
Gość

Pinie są przepiękne, zawsze gdy jestem na południu Europy podziwiam ich parasole 🙂 A orzeszki są baaardzo smaczne i… bardzo drogie niestety 🙁

Ami
Gość

Mamy w ogrodzie magnolię. Mama jest z niej duma.

Andrzej Zawadzki
Gość

Magnolie to przepiękne drzewka. A jaką odmianę macie? Bo są ich dziesiątki, jeśli nie setki 🙂

♥ Łucja-Maria ♥
Gość

Dosyć często w programie "Rok w ogrodzie" Rogów jest prezentowany.
Pozdrawiam serdecznie:)

Andrzej Zawadzki
Gość

To bardzo piękne miejsce 🙂 Uwielbiam Rogów za mnogość gatunków i odmian, za ciszę, dzikość arboretum i wspaniały sklepik z roślinami ich własnej uprawy 🙂