Osmantus Goshiki pod koniec maja

Wśród liściastych roślin zimozielonych rosnących w moim ogrodzie wiele jest takich, które są prawdziwymi perełkami. Do takich rarytasów należy m.in. osmantus Goshiki (Osmanthus heterophyllus Goshiki), który z wyglądu trochę przypomina ostrokrzew.
Nie ma on jednak z nim nic wspólnego. W ogrodzie rosną dwa krzewy tej ciekawej odmiany. Jeden niedaleko altanki, a drugi przy oczku wodnym. Po raz pierwszy posadziłem osmantusa w 2007 roku, niestety nie przetrwał on zimy z sezonu 2010/2011. Nie dałem jednak za wygraną i już w kolejnym roku posadziłem następny.
Krzew ten jest rzadko spotykany w polskich ogrodach. A szkoda, bo jest naprawdę piękny. Jest dość odporny na mrozy, jednakże młode rośliny lepiej na zimę okryć agrowłókniną. Różne źródła podają, że może rosnąć w strefach mrozoodporności USDA od 6 do 9. Nie wolno zapomnieć o jego podlewaniu. Najbardziej szkodzi mu zimowa susza i mroźne wysuszające  wiatry. Dorosłe osobniki w naszym klimacie mogą wyrosnąć nawysokość od 1 do 1,5 metra. Osiągają również podobną szerokość. Jest to zwarty krzew, dosyć gęsty, o regularnym pokroju. Liście osmantusa, podobnie jak u ostrokrzewu są ząbkowane, jednakże wcięcia ząbków są głębsze, a ich końcówki znacznie bardziej kłujące niż u ostrokrzewu. Ta odmiana ma liście zielonożółte (marmurkowe). Są one dość niewielkie i rosną naprzeciwlegle. Młode listki są bordowe lub jasnobrązowe.
Osmantus Goshiki w sprzyjających warunkach może późnym latem lub jesienią zakwitnąć. Ma niewielkie, białe niepozorne kwiatki. Powinien rosnąc w miejscu osłoniętym, w żyznej, lekko kwaśnej i przepuszczalnej glebie. Lubi słońce lub półcień. Będzie rósł również cieniu, ale wtedy raczej nie zakwitnie i nie będzie wystarczająco gęsty. W słońcu liście się lepiej wybarwiają. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że wczesnowiosenne słońce może poparzyć jego liście, dlatego też lepiej posadzić ten krzew w miejscu, gdzie nie będzie on na to narażony.
W czasie tegorocznej zimy krzewy nie były niczym zabezpieczone. Przetrwały okres mrozów bez większych uszczerbków. Wiosną opadła z nich część liści, które zostały uszkodzone przez mrozy. Ale jak widać na zdjęciach rośliny są obecnie w dobrej kondycji.
Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

8
Dodaj komentarz

avatar
3 Wątki komentarzy
5 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
0 Autorzy komentarzy
blogchwilaEwa JurewiczAndrzej Zawadzki♥ Łucja-Maria ♥ Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
♥ Łucja-Maria ♥
Gość

Osmantus Goshiki to przepiękna roślina. Muszę się przyznać, że dla mnie do tej pory była nieznana.
Andrzejku, jesteś pasjonatem zimozielonych roślin i dlatego nie jestem zaskoczona, że Osmantus znalazł się w Twoim ogrodzie.
Serdecznie pozdrawiam:)

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj Lusiu! To faktycznie bardzo piękny i rzadko spotykany krzew. Prawdziwa perełka. A wiesz, że w Arboretum w Rogowie rośnie trochodendron araliowaty? To dopiero rarytas. Niestety praktycznie nie do kupienia w Polsce… Ale będę szukał 🙂 Muszę go mieć 🙂 Serdeczności!

Andrzej Zawadzki
Gość

Zapraszam Lusiu na Otwarte ogrody 🙂

Ewa Jurewicz
Gość

Przyznaję, że nie spotkałam dotąd tej rośliny. Jest śliczna! Jej listki są niezwykle ozdobne a cały krzew ma ładny, regularny pokrój. Ciekawa jestem jakie rozmiary osiągnie?
Przesyłam serdeczne uściski!

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj Ewuniu. Bardzo dziękuję za miłe słowa 🙂 Mam nadzieję, że osmantus urośnie do ok. 1-1,5 metra 🙂 Pozdrowienia!

Andrzej Zawadzki
Gość

No i oczywiście zapraszam na Otwarte ogrody 🙂 Osmantus i inne ciekawostki czekają 🙂 Serdeczności Ewuniu!

blogchwila
Gość

Nigdy się nie spotkałam z tym przepięknym krzewem. Cudnie wyglądają kolorowe liście. Dobrze, że u Ciebie można oglądać takie rarytasy. Pozdrawiam:):):)

Andrzej Zawadzki
Gość

Młode listki osmantusa mają prześliczne przebarwienia. A starsze tez są bardzo ładne 🙂 Zapraszam na Otwarte ogrody, można będzie go zobaczyć na żywo 🙂 Pozdrowienia!