Arboretum w Rogowie – 26 maja 2017

Ostatnie dwa tygodnie to dla mnie prawdziwy maraton! Kórnik, Zielona Góra, Kromlau, Bad Muskau, Poznań, warszawski Powsin, a w ostatni piątek Rogów. Tutejsze arboretum z roku na rok pięknieje. Widać, że gospodarz czyli Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego wyjątkowo dba o to miejsce.
Jak podaje strona oficjalna strona internetowa Arboretum powstało w 1923 roku, zaraz po tym jak 5 lipca 1919 roku Minister Rolnictwa i Dóbr Publicznych przekazał Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego część lasów Nadleśnictwa Skierniewice do celów naukowych i badawczych. Szkoła zrzekła się z części obszaru zostawiając sobie tereny obecnego Nadleśnictwa Rogów, gdzie w 1923 roku została zbudowana siedziba Lasów Doświadczalnych SGGW.
W Rogowie rośnie wiele liściastych roślin zimozielonych, ale im poświęcę odrębny post. Dziś zapraszam do obejrzenia zdjęć innych drzew i roślin rosnących w tym Arboretum, szczególnie, że właśnie teraz mamy szczyt kwitnienia różaneczników i azalii. Koniecznie musicie to zobaczyć!
Bardzo ciekawym miejscem jest tutejsze alpinarium. W jego okolicy rośnie trochodendron araliowaty. Ale o nim więcej napiszę w poście poświęconym kiściastym roślinom zimozielonym. W każdym razie byłem niesamowicie zaskoczony widząc tę roślinę. Aż prawie usiadłem z wrażenia! Szkoda, że tak trudno dostać jego sadzonki bo miejsce w moim ogrodzie dla takiego rarytasu na pewno się znajdzie.
Obok alpinarium jest piękny staw. A w ich sąsiedztwie powstaje nowe założenie ogrodowe, gdzie wkrótce znajdziemy ginące rośliny świata.

To już moja kolejna wizyta w Rogowie. Zawsze jednak zachwycają mnie tutejsze drzewa.

Przed wojną na terenie arboretum zakładano wyłącznie powierzchnie doświadczalne. Posadzono około 100 gatunków drzew obcego pochodzenia. Powierzchnia ogrodu wynosiła wtedy 61,58 ha. Jednak ze względu na brak stałego personelu rozwój arboretum w tym okresie był bardzo powolny. Dodatkowo po II Wojnie Światowej liczba gatunków zmalała do 51 z powodu braku opieki i dwóch bardzo mroźnych zim.
W 1947 roku opiekę merytoryczną nad Arboretum przejęła Katedra Botaniki Leśnej SGGW, której kierownikiem był profesor Roman Kobendza, a bezpośrednio sprawami ogrodu zajmował się Tadeusz Szymanowski, asystent Katedry od 1 czerwca 1945 roku. Arboretum nie posiadało wówczas stałego pracownika w Rogowie. Nadzór nad prowadzonymi pracami sprawował mieszkający na miejscu inż. Edward Paprzycki, adiunkt Zakładu Urządzania Lasu, a prace należały do personelu nadleśnictwa. W tym okresie Tadeusz Szymanowski wybitnie przyczynił się do dynamicznego rozwoju Arboretum. Wtedy to zaczęto zakładać coraz to nowe poletka doświadczalne, szkółki, zakupiono nowy sprzęt, niezbędny do
pielęgnacji drzewostanów. Nowe gatunki sprowadzano głównie z Arboretum w Kórniku.
Tutejsza kolekcja żywotników olbrzymich jest naprawdę imponująca. Wielkie drzewa z potężnymi pniami i ogromnymi regularnie stożkowymi koronami. Przepiękne!
Na terenie Arboretum znajdziecie mnóstwo krzewów azalii i różaneczników. Jak już wspomniałem teraz większość z nich jest w szczytowej fazie kwitnienia.
W 2005 roku zmodernizowano układ stawów i strumyków w alpinarium, a 5 lat później część alejek o łącznej długości 2,4 km. Uruchomiono stronę internetową, elektroniczną bazę danych kolekcji wraz z mapą numeryczną. Rozpoczęto organizację imprez edukacyjnych w Arboretum i na terenie LZD wspólnie z pozostałymi jednostkami Zakładu. Usprawniono infrastrukturę ogrodu o elementy informacyjno-edukacyjne, jak etykiety, tablice edukacyjne itd.
W chwili obecnej trwa budowa nowych założeń ogrodowych. W dalszym ciągu modernizowane są alejki. Powstają też nowe obiekty małej architektury takie jak leżaki, huśtawki czy miejsca do wypoczynku.
Tutejsza kolekcja klonów (w tym japońskich) jest wyjątkowa! Tak wiele odmian rośnie chyba tylko tutaj.
Pogoda dziś sprzyja więc jeśli macie wolną chwilę i w miarę dobry dojazd do Rogowa to czym prędzej zabierajcie koszyk z przekąskami i napojami i pędźcie do tutejszego arboretum! Naprawdę warto,  gorąco polecam!

Arboretum czynne jest w dni robocze od 07.00 do 18.00 (do końca września), w październiku od 07.00 do 17.00, a od listopada do końca kwietnia od 07.00 do 15.00. W soboty, niedziele i święta Arboretum można odwiedzać od 10.00 do 20.00 (maj i czerwiec),  od lipca do końca października od 10.00 do 17.00. Od listopada do końca kwietnia w dni wolne od pracy Arboretum jest nieczynne.

Za bilet normalny zapłacicie 10 PLN, a za ulgowy 6 PLN. Więcej informacji o godzinach otwarcia, cenach wstępu czy możliwościach dojazdu (samochodem i komunikacją publiczną) znajdziecie w informacjach dla odwiedzających
Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Wątki komentarzy
3 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
0 Autorzy komentarzy
♥ Łucja-Maria ♥Konrad 87Andrzej ZawadzkiEdyta Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Edyta
Gość

Piękne rośliny i widoki. Na pewno jak będę miał możliwość, to się wybiorę. Ja za niedługo muszę zrobić porządki w swoim ogrodzie i wziąć się za budowę altanki. Pozdrawiam!

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj, miejsce jest warte odwiedzenia. I to o każdej porze roku. A w ogrodzie… porządki… ojej, cały czas je robię. W jednym miejscu skończę, to w innym mogę od nowa porządkować… Teraz lecą szyszki z sosen. Prawdziwe bombardowanie. Codziennie trzeba zbierać 🙁 Pozdrowienia, miłego tygodnia!

Konrad 87
Gość

Fajnie, że istnieje takie miejsce w Polsce centralnej, blisko nas i tak o nie dbają. To nieźle, że, jak piszesz mają tam bardzo rosłe ostrokrzewy, a to taki sam klimat jak u Ciebie, więc za kilka lat kto wie.. 🙂 Pozdrawiam!

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj. W Rogowie rośnie sporo różnych ciekawych roślin zimozielonych. Wkrótce o nich napiszę. A ostrokrzewy są cudne. Do tych wrocławskich im daleko, ale i tak są spore jak na warunki klimatyczne środkowej Polski. Pozdrowienia!

♥ Łucja-Maria ♥
Gość

Ależ tam pięknie. Cudowna relacja.
Zatęskniłam za Tobą i pięknymi zdjęciami i relacjami.
Serdecznie pozdrawiam:)

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj Lusiu! Bardzo dziękuję za miłe słowa 🙂 Arboretum w Rogowie to bardzo piękne i interesujące miejsce. Gorąco polecam. Co ważne, arboretum czynne jest przez cały rok, więc można je podziwiać nawet zimą 🙂 Serdeczności!