Otwarte ogrody 2017 – odliczanie

Już w przyszły weekend w Podkowie Leśnej odbędzie się XIII edycja Festiwalu Otwarte Ogrody. Tydzień później Brwinów będzie organizował swoją XI edycję Festiwalu. W drugi weekend czerwca swoje ogrody otworzą także mieszkańcy Milanówka. Zimozielony ogród będzie otwarty dla zwiedzających w niedzielę 04 czerwca w godzinach 11.00 – 13.00 oraz tydzień później tzn. 11 czerwca w godzinach 16.00 – 18.00.

Wspomniane miejscowości utworzyły Stowarzyszenie Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów.

Szczegółowe programy Festiwalu, tematy i partnerów obu spotkań w Zimozielonym ogrodzie przedstawię Wam już wkrótce.  Dziś jednak chciałbym ponownie przybliżyć Wam idee przyświecające Festiwalowi Otwarte Ogrody! Wiem, wiem. Już o tym niejednokrotnie pisałem, ale szkoda byłoby ponownie nie nakreślić kilku słów o tej wspaniałej inicjatywie. Tym bardziej, że jak widać na poniższych zdjęciach w poprzednich latach świetnie się bawiliśmy!

W czasach, w których jak grzyby po deszczu powstają chronione osiedla i domy za wysokimi ogrodzeniami, mieszkańcy Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów dzielą się swoją prywatną przestrzenią, często zabytkowych domów i ogrodów. Władze lokalne, osoby prywatne i organizacje pozarządowe organizują oddolnie kilkadziesiąt kameralnych, otwartych wydarzeń. Jest w czym wybierać: koncerty, recitale, wystawy plastyczne i fotograficzne, plenery malarskie, wycieczki, pikniki, spektakle, warsztaty, spotkania z twórcami, pokazy filmów, potańcówki. W tyle nie pozostają lokalne instytucje kultury, proponując bogaty program imprez. Artyści otwierają pracownie prezentując swoje dzieła.

Spacerując po Brwinowie, Milanówku i Podkowie można w te wyjątkowe weekendy zajrzeć do zamkniętych na co dzień zabytkowych przestrzeni, poznać nieznane wcześniej miejsca, odkryć ich urodę i, czasami niezwykłą, historię. „Otwarte Ogrody” promują lokalne dziedzictwo kulturowe i integrują lokalną społeczność, budując wyjątkowe więzi sąsiedzkie. Festiwal to prawdziwe święto lokalnych społeczności.

Festiwal Otwarte Ogrody organizowany jest od 2005r. Po raz pierwszy zorganizowany został w Podkowie Leśnej, a jego pomysłodawcami byli Magdalena Prosińska i Łukasz Willmann. Kolejne edycje są częściowo finansowane ze środków samorządu lokalnego. Wspierają je również prywatni sponsorzy – przede wszystkim lokalni przedsiębiorcy.

Jeszcze raz serdecznie zapraszam do odwiedzin Zimozielonego ogrodu w dwie kolejne niedziele: 04 czerwca w godzinach 11.00 – 14.00 oraz 11 czerwca w godzinach 16.00 – 18.00.

Ogród już czeka!

O idei festiwalu oraz o tym, co wydarzy się podczas edycji w innych miastach można przeczytać na stronie http://www.otwarteogrody.pl/

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o