Mediolan – cimitero monumentale

Zawsze gdy gdzieś mam wyjechać wcześniej planuję sobie co powinienem tam zobaczyć. Podobnie było przed wyjazdem do Mediolanu. Czytając przewodniki i internet zdecydowałem się na podróż nad Jezioro Como i do Bellagio oraz do Bergamo, ale nie na lotnisko tylko do pięknego miasta. Wiedziałem też, że będąc w Mediolanie nie sposób ominąć tamtejszego Cimitero Monumentale. I choć to cmentarz, to jest on najprawdopodobniej najpiękniejszą nekropolią Europy. Najłatwiej i najszybciej dojechać tam można najnowszą mediolańską linią metra M5 (przystanek Monumentale), lub linią M2 do przystanku Garibaldi. Można też zdecydować się na podróż tramwajem czy autobusem.
Cmentarz zrobił na mnie ogromne wrażenie. Wejście do niego prowadzi przez  budynek kaplicy. Po obu jej stronach znajdziemy tzw. hall of fame, czyli galerie sławy. Spoczywają tam najbardziej zasłużeni dla Mediolanu obywatele. Potem przechodzimy na cmentarz właściwy.
Główną osią cmentarza jest aleja prowadząca od kaplicy do budynku krematorium. Pomiędzy grobami rosną wspaniałe cyprysy, palmy, różne odmiany cedrów czy laurowiśnie i bluszcze kolchidzkie.
Pisząc o tym cmentarzu nie wolno zapomnieć o podłożu historycznym, które towarzyszyło jego powstaniu. Cmentarz ten powstał w latach 1863-1866, a więc w czasie kiedy Mediolan i Lombardia bogaciły się wykorzystując trwające właśnie zjednoczenie Włoch.
Ale po kolei. Jak podaje Wikipedia Austria w 1859 roku wypowiedziała wojnę Sardynii, której z pomocą przyszła Francja. Armia austriacka została pobita. Zwycięstwa wojsk francusko-sardyńskich wywołały entuzjazm wśród mieszkańców Włoch, którzy demonstracjami starali się nakłonić panujących do zjednoczenia. Napoleon III nie chciał zbytnio osłabiać Austrii, dlatego w lipcu 1859 roku doszło do zawarcia traktatu w Villafranca, na mocy którego Austria utraciła jedynie Lombardię (a więc i Mediolan), którą Francja zgodnie z układem w Zurichu przekazała Sardynii w zamian za Niceę i Sabaudię.
Za zgodą Napoleona III tereny środkowych Włoch także zostały włączone do Królestwa Sardynii. W międzyczasie Garibaldi opanował Sycylię, był to efekt poparcia miejscowej ludności oraz rozkładu armii neapolitańskiej. We wrześniu 1860 roku król Obojga Sycylii Franciszek II Burbon uciekł z Neapolu. W przeprowadzonym plebiscycie na terenie opanowanego kraju ludność wyraziła wolę zjednoczenia z resztą Włoch. W październiku Garibaldi spotkał się z królem Wiktorem Emanuelem, pozdrawiając go tytułem króla Włoch. Na południe Włoch wojska sardyńskie wkroczyły przez terytorium Państwa Kościelnego, które w porozumieniu z Napoleonem III okrojono, pokonując wcześniej militarnie siły papieskie. W marcu 1861 roku ogłoszono powstanie Zjednoczonego Królestwa Włoch, a Wiktora Emanuela II koronowano na króla. W 1866 roku w wyniku wojny prusko-austriackiej uzyskano Wenecję. 20 września 1870 roku wojska włoskie zdobyły Rzym.
To tyle historii. Wróćmy do samego cmentarza. Mój zachwyt wzbudziła ilość występującej tutaj zieleni. Nie mogłem odmówić sobie zrobienia kilku zdjęć cedrom i magnoliom wielkokwiatowym.
Zachwyt zwiedzających wzbudzają również wspaniałe grobowce położone zarówno przy głównej, ale tez w bocznych alejach. Tu należy dodać, że na cmentarzu tym pochowano jedynie bogatszych mieszkańców miasta. Ich proch przenoszono tu z kilku mniejszych mediolańskich cmentarzy. Stąd też przepych i bogactwo form czy stylów, jakie tu występują.
Zamożni mieszkańcy szybko rozwijającego się Mediolanu budując okazałe i bogato zdobione nagroobki chcieli wyraźnie wskazać na swoją wysoką pozycję społeczna i pokaźnej grubości portfel.
Zachwyca tu bogactwo detali, które odzwierciedlają eklektyczne gusty późnego dziewiętnastowiecza, charakteryzującego się różnorodnością styli, wśród których znajdziemy m.in. pseudoromatyczny, lombardzki, toskański i bizantyjski. Znajdziemy tu rzeźby wielu znakomitych włoskich artystów.
Na zakończenie zwiedzania jeszcze tylko zdjęcie na tle przepięknej magnolii Grandiflora. Pora wracać do hotelu!
Wejście na cmentarz jest bezpłatne. Jest on czynny od wtorku do niedzieli od 08.00 do 18.00. Uwaga! Ostatnie wejście możliwe jest na 30 minut przed zamknięciem! We wtorki nieczynne! W Święta państwowe takie jak: 1 stycznia, Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny, 1 maja, 2 czerwca, 15 sierpnia, 8, 25 i 26 grudnia Monumentale czynny jest od 08.00 do 13.00. Warto jednak przed wyjazdem sprawdzić w internecie godziny otwarcia.
Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
0 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiClaudiaMorningstar Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
ClaudiaMorningstar
Gość

Chyba nigdy tam nie byłam.

Andrzej Zawadzki
Gość

To niesamowicie piękne miejsce. Cudowna roślinność i piękna architektura. Polecam 🙂 Miłego dnia!