Świąteczna iluminacja w Warszawie

Co prawda od Świąt Bożego Narodzenia upłynął prawie miesiąc, ale w wielu miastach Polski wciąż możemy jeszcze podziwiać świąteczno-noworoczne iluminacje. Także w Warszawie. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z Traktu Królewskiego!
Jak podaje oficjalny portal internetowy Urzędu m.st. Warszawy tegoroczna dekoracja została zaprojektowana tak, by w pełni wykorzystać potencjał istniejących elementów. Znane już wzory rozwinęły się w nowocześniejsze rozwiązania, tworząc jednolitą linię dekoracyjna. Całość utrzymana jest w spójnej kolorystyce, z wiodącym motywem płatków śniegu i lodowych kryształów.
Łączna długość tegorocznych instalacji to ponad 20 km. Jest prawie dwa razy więcej lampek niż w poprzednich sezonach, a liczba dekoracji, tworzących świąteczną atmosferę, wzrosła o ponad 70%. Główną osią iluminacji świątecznych jest Trakt Królewski – od placu Zamkowego przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu.
Znacznie powiększył się obszar objęty świąteczną dekoracją, zarówno na lewym, jak i prawym brzegu Wisły. Nową iluminacją rozświetlone są Al. Jerozolimskie (od Dworca Centralnego do ronda Waszyngtona, wraz z mostem Poniatowskiego), al. Solidarności (od pl. Bankowego do pl. Wileńskiego wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim), plac Bankowy, ul. Marszałkowska (od ul. Królewskiej do pl. Konstytucji, wraz z placem), ul. Świętokrzyska (od ronda ONZ do ul. Marszałkowskiej), ul. Mokotowskai ul. Targowa.
Świetlnych dekoracji nie zabrakło również na ul. Francuskiej, pl. Wileńskim i ul. Ząbkowskiej. Miejsca te nabrały świątecznego blasku dzięki zupełnie nowym elementom świetlnym. Miłośnicy dotychczasowej dekoracji mogą się nią cieszyć na placu Wileńskim, placu Powstańców Warszawy, ul. Świętokrzyskiej i ul. Ząbkowskiej.
Pojawiło się też 13 dekoracji wolno stojących, nawiązujących do miejsc, w których się znajdą. W Alejach Ujazdowskich w pobliżu Łazienek stoi dumny paw, na pl. Na Rozdrożu zaparkował czerwony autobus „ogórek”. Małą świetlną panoramę miasta zobaczymy niedaleko ul. Karowej, a fragment układu słonecznego przy pomniku Kopernika.
Św. Mikołaja można spotkać na skwerze Hoovera, gdzie stanie też Zaczarowana Ciuchcia.  Świetliste bramy na ul. Świętokrzyskiej prowadzą do Nowego Światu, a Świąteczna Pocztówka ozdobiła plac Powstańców Warszawy. Ponadto spacerowicze mogą obejrzeć instalacje: w Krainie Lodu na placu Wileńskim, Bramę Życzeń na placu Grzybowskim czy Karuzelę Blasku na Rynku Nowego Miasta.
Tak jak co roku na pl. Zamkowym stanęła 27-metrowa choinka, z zupełnie nowymi ozdobami. Przewodnim elementem dekoracyjnym na ulicach Starówki są baldachimy. Świetlne sufity zamontowano nad ul. Piwną, Świętojańską, Zapiecek, Nowomiejska, Freta. Wejście na plac Zamkowy i Rynek ozdobiły bramy świetlne, a na Podwalu iluminacja zwieszona jest na latarniach.
Nowa atrakcja na najmłodszych czeka na Rynku Nowego Miasta, na którym stanęła karuzela oraz sanie zaprzężone w dwa renifery, do których można wejść.
Jedną ze świątecznych stacji jest Kolorowy Zawrót Głowy – wolnostojąca iluminacja, na rynku Mariensztackim.  Atrakcyjnym elementem  instalacji jest świetlny miś z nowatorską funkcją sterowania światłem. Obok niego umieszczono przystosowany dla dzieci panel pozwalający na dodatkowe rozświetlanie misia i innych elementów dekoracji poprzez wciskanie znajdujących się na nim guzików. Do tej instalacji skarpą prowadzi świetlny
szlak z pl. Zamkowego.
„Sen o zimowej Warszawie” to największy w Polsce i jeden z najbardziej okazałych w Europie projektów świątecznej iluminacji miejskiej. Składa się z prawie 4,5 mln energooszczędnych diod eko-LED i niemal 1300 elementów dekoracyjnych. To o 500 dekoracji więcej niż w ubiegłym roku. Nie zabrakło iluminacji latarniowych, przewieszek, girland, kurtyn świetlnych, sopli i dekoracji wolno stojących.
Warto zwrócić szczególną uwagę na tegoroczne, nowatorskie oświetlenie Traktu Królewskiego. Drzewa na Krakowskim Przedmieściu oraz Rynku Nowego Miasta udekorowane są światłem, które zmienia swoje kolory od ciepłych do chłodnych barw, a dekoracje latarniowe włączane są radiowo. Technologiczną nowością jest również zastosowanie systemów mocowania dekoracji, dzięki którym nawet największe ozdoby odporne są na silne podmuchy wiatru.
Dekoracje składają się z energooszczędnych światełek eko-LED, które zużywają 10-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Koszt tegorocznych iluminacji to 6,5 mln zł, cena obejmuje projekt, wykonanie nowych dekoracji, montaż i demontaż całości iluminacji, jej przechowywanie i serwisowanie.
Iluminacja stolicy w 2013 r. wzbudziła zachwyt francuskiego dziennika „Le Figaro”. W świątecznym rankingu gazety Warszawa znalazła się w gronie 10 najpiękniej udekorowanych miast świata. Również brytyjski „The Sun” włączył stolicę do pierwszej piątki najatrakcyjniej przyozdobionych na święta miast europejskich. Portal Huffington Post w 2015 r. opublikował artykuł o najbardziej ekstrawaganckich i kreatywnych choinkach miejskich na świecie. W TOP 15 znalazło się warszawskie drzewko z pl. Zamkowego.
Opiekę nad warszawską iluminacją sprawuje Zarząd Dróg Miejskich i Zarząd Terenów Publicznych. Projektantem i wykonawcą iluminacji jest firma Multidekor. Dekoracje świąteczne na ulicach Warszawy będzie można podziwiać do pierwszych dni lutego 2017 roku.
Serdecznie zapraszam do odwiedzenia świątecznie przystrojonych warszawskich ulic i placów oraz do codziennej lektury bloga!

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
0 Autorzy komentarzy
Andrzej Zawadzki♥ Łucja-Maria ♥biniaszkowo Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
biniaszkowo
Gość

Warszawa w tym roku wygląda wyjątkowo pięknie, choć iluminacja z lat wcześniejszych tez bardzo mi się podobała 😊
Mam nadzieję że uda nam się w weekend nacieszyć oczy
Uściski Andrzeju

Andrzej Zawadzki
Gość

Naprawdę jest ślicznie 🙂 Udanego oglądania 🙂

♥ Łucja-Maria ♥
Gość

Puk, puk!
Andrzejku, co się dzieje.
Mam nadzieję, że u Ciebie wszystko w porządku.
Serdecznie pozdrawiam:)

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj Lusiu! Miałem problemy z dostępem do internetu. jakaś awaria była w Netii. A od wczorajszego wieczora powoli odkopuję się z zaległości 🙂 Miłego weekendu i dzięki za miłe słowa 🙂 Serdeczności!