Kolejne zmiany w ogrodzie 2

W ubiegłym roku mój ogród przeszedł sporą metamorfozę. Posadziłem kilkanaście krzewów azalii, okroiłem trawnik, pojawiła się też w nim nowa duża trzmielina oraz sośnica japońska. Wtedy mówiłem sobie, że to już koniec zmian. Ale fragment ogrodu pomiędzy oczkiem wodnym, a wspomnianymi sośnicą i trzmieliną od początku nie podobał mi się. Dlatego też w tym roku postanowiłem zmienić oblicze zakątka, który kiedyś nazwałem egzotycznym. 
Zacznijmy jednak od innego miejsca. Jesienią 2015 przy kole z bukszpanów, w którym rosną aukuby japońskie Variegata stworzyłem półkole z kostki granitowej, gdzie posadziłem inną aukubę oraz 2 piersisy japońskie. Obok nich znalazły się hosty. Okazało się jednak, że byliny bardzo urosły i zasłaniały krzewy zimozielone. Dlatego też zdecydowałem się je przesadzić. Część z nich trafiła na miejsce po mahoniach. Te ostatnie wywędrowały zupełnie gdzie indziej ale o tym napiszę pod koniec posta. Zdecydowałem, że pomiędzy zieloną aukubą a pierisami posadzę jeszcze dwa inne pierisy lub aukuby.

Totalnie zmienia się zakątek egzotyczny. Nowe obrzeża z kostki granitowej połączyły to miejsce z północną częścią ogrodu. Przez to został on podzielony na część wschodnią i zachodnią. W tej pierwszej znaleźć można różaneczniki, azalie wielkokwiatowe, kaliny i ostrokrzewy. Część zachodnia to również ostrokrzewy i różaneczniki, ale także laurowiśnie, kalmie i berberysy zimozielone. 
W zakątku egzotycznym rosną juki, opuncje oraz araukaria chilijska, sośnica japońska oraz wspomniana bardzo duża już trzmielina. Ostatnio przesadziłem dwie odmiany juk: glauca oraz karolińską Bright Edge. Rosną teraz w miejscu gdzie dociera troszkę więcej słońca niż w ich poprzedniej lokalizacji.

Pamiętacie jak wiosną nie mogłem pogodzić się ze stratą magnolii wielkokwiatowej Edith Bogue?  Pomimo świetnego zimowania krzew zmarniał, a to dlatego, że jego korzenie podgryzł najprawdopodobniej karczownik. Cóż, zdarza się… Kilka dni temu posadziłem tu dwie nowe zimozielone magnolie. To odmiany Edith Bogue oraz DD Blanchard.

Przesadziłem tez młode jeszcze trzmieliny oraz mały różanecznik odmiany Gartendirector Glocker. Wcześniej miejsce to opuścił różanecznik Nishan. Teraz rośnie bliżej ogrodzenia, niedaleko niedawno ściętego kawałka płotu.

Wspomniane na początku posta mahonie trafiły do nowej części ogrodu, która nie jest jeszcze po mojej stronie ogrodzenia. Ale pracuję nad tym, żeby postawić nowy płotek i tym samym połączyć ten kawałek ze starszą częścią ogrodu. Póki co przesadziłem tu mahonię ostrolistną, mahonię orzecholistną, dwie mahonie rozłogowe oraz dwie hortensje. Cały czas myślę nad tym, żeby przenieść tu jedną z laurowiśni Herbergii. I pewnie tak zrobię. Wciąż pozostanie jeszcze trochę miejsca na inne krzewy. Jakie? Jeszcze nie wiem, ale do wiosny na pewno coś wymyślę. 
Nowe ogrodzenie i większa ilość miejsca pozwolą też na lepszy wzrost starszym roślinom z mojego ogrodu takim jak berberys Julianae, laurowiśnie wschodnia Caucasica czy dwóm laurowiśniom wschodnim Otto Luyken. Przestrzeń zyskają też trzmieliny rosnące przy brzozie. 

Oczywiście jak zawsze w ogrodzie towarzyszył mi Dyzio, który skrzętnie obwąchiwał wszystkie rośliny i nie mógł się nadziwić, że znów wymyśliłem jakieś zmiany.  

Przede mną jest jeszcze wysypanie kory sosnowej oraz białego kamienia otoczaka. Myślę też o jakimś sporym głazie, który byłby charakterystycznym elementem nowego założenia ogrodowego. A jak i kiedy zakończą się tegoroczne rewolucje ogrodowe? Na pewno o tym napiszę. 
Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

14
Dodaj komentarz

avatar
7 Wątki komentarzy
7 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
0 Autorzy komentarzy
Andrzej Zawadzki♥ Łucja-Maria ♥PawannaAndrzej JanuszewskiKonrad 87 Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Ewa Jurewicz
Gość

Ja też lubię zmiany w ogrodzie choć często boję się ruszać starsze rośliny. Mam nadzieję Andrzejku że będziesz zadowolony z nowych aranżacji. Miłego weekendu.

Andrzej Zawadzki
Gość

Ach, deszcze przeszkodziły trochę w dalszej realizacji ale mam nadzieję, że jeszcze zdążę przed zimą zakończyć projekt 🙂 Serdeczności Ewuniu!

ZIELONA METAMORFOZA
Gość

Dzień dobry po raz pierwszy na blogu:) Nie mogłam nie zobaczyć osławionych już magnolii, których tak Andrzeju zawzięcie szukałeś!Wyglądają bardzo zdrowo:) Trzymam za nie i za resztę roślin w nowym dla nich miejscu kciuki:) Ewa

Andrzej Zawadzki
Gość

Bardzo dziękuję Ewuniu! Oby dobrze rosły 🙂 Serdeczności!

*Nataleczka*
Gość

Szczerze, to średnio mi się podoba.

Andrzej Zawadzki
Gość

He he, ale jak skończę to powinno troszkę lepiej wyglądać 🙂

Konrad 87
Gość

Gratuluję wygospodarowania miejsca na nowe rośliny. Twój zimozielony ogród jeszcze zasluguje na rozwoj i pelne wykorzystanie możliwości nasadzeń. Na kolejne perełki mogace rosnąć w naszym klimacie, bo potrafisz o nie zadbać:-) Moim zdaniem, pas zieleni, to dobry wybor, lepszy niz wyspy na trawniku:-) Pozdrawiam! Spokojnego weekendu!

Andrzej Zawadzki
Gość

Zdecydowanie pas zieleni wygląda dużo lepiej niż wysepki. Wreszcie jest porządek i miejsce na nowe nasadzenia. Jak wysypię to korą sosnową to też wygląd będzie o niebo lepszy 🙂 Na razie czekam aż spadną liści 🙂 Serdeczności!

Andrzej Januszewski
Gość

Fajny pomysł z tymi obrzeżami, wygląda to trochę jak zielone oczko wodne. Czy trudno to zrobić samemu?

Andrzej Zawadzki
Gość

Tak, obrzeża się łatwo układa. Wcale nie trzeba ich betonować bo trawnik utrzyma je w ryzach. Ważne żeby były położone na równi z murawą, wtedy nie niszczymy sobie noży od kosiarki 🙂 Pozdrowienia!

Pawanna
Gość

Super! Na tym polega wizualizacja ogrodu, stale trzeba coś zmieniać i to jest fajne, to są nasze projekty. Ja także tak lubię robić.

Andrzej Zawadzki
Gość

He he, też tak mam. Co roku obiecuję sobie, że to już koniec i co roku coś się zmienia 🙂

♥ Łucja-Maria ♥
Gość

Jestem pełna podziwu. Ciągle wprowadzasz innowacje do ogrodu. Widać efekty.
Twój zimozielony ogród jest wyjątkowy. Domyślam się, że budzi podziw u sąsiadów.
Serdecznie pozdrawiam:)

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj Lusiu! Masz rację, ogród budzi dosyć sporą ciekawość wśród przechodniów 🙂 Często przystają i pytają się mnie o różne rośliny, czasem zaglądają do ogrodu… Fajnie i miło 🙂 Cieplutkie pozdrowienia!