Ogród Krasińskich w Warszawie

W tym tygodniu udało mi się wpaść na krótki spacer do stołecznego Ogrodu Krasińskich. To jeden z najstarszych warszawskich terenów zielonych. Jak podaje Wikipedia Ogród Krasińskich został założony w stylu barokowym w roku 1676, jako część założenia ogrodowo-pałacowego znanego jako Pałac Krasińskich. Początkowo jego powierzchnia wynosiła 3,4 ha i do czasu założenia Ogrodu Saskiego był to największy park warszawski.
Wśród obiektów architektury ogrodowej na uwagę zasługuje staw ze sztuczną kaskadą, klomb na osi pałacu czy nowoczesny plac zabaw.

Poniżej odrestaurowana barokowa brama do Ogrodu.

A to fontanna w południowej części Ogrodu Krasińskich.

W roku 1766 ogród został udostępniony publiczności, po zakupie w 1765 przez państwo na siedzibę Komisji Skarbu Koronnego. Od tamtej pory park przechodził wiele przebudów i zmian aranżacji, z których prace z lat 1891-1895 według projektu głównego ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora nadały mu zachowany do dziś styl krajobrazowy.
W czasie II Wojny Światowej teren parku znalazł się na zewnątrz getta, a od strony ulicy Świętojerskiej i dzisiejszej Bohaterów Getta przebiegała jego granica. Park, podobnie jak i pałac, ucierpiały w czasie Powstania Warszawskiego. Po wojnie obszar parku powiększono, włączając w granice parku m.in. tereny sąsiadujących z parkiem, a nieodbudowanych ze zniszczeń wojennych budynków. W 1965 roku ogród, wraz z bramą od dawnych Nalewek, został wpisany do rejestru zabytków. W tym samym czasie do rejestru wpisano Pałac Krasińskich i założenie architektoniczne Placu Krasińskich wraz z dwiema studniami.
Wśród najstarszych okazów drzew w parku, pochodzących z końca XIX wieku, na uwagę zasługują m.in. miłorząb dwuklapowy, orzech czarny, leszczyna turecka czy szkrzydłorzech kaukaski. Mnie zauroczyły olbrzymie kasztanowce i klony. W drugiej połowie XX w. i na początku XXI w. park ulegał samoistnym procesom, które powodowały odbieganie od pierwotnej koncepcji, jednocześnie jednak zwiększały jego wartość przyrodniczą. Dzięki licznej obecności starych drzew i skupisk krzewów na początku 2. dekady XXI w. na terenie ogrodu w okresie letnim gniazdowało 27–29 gatunków ptaków, a podobna liczba gatunków zimowała.
Ogród Krasińskich jest popularnym miejscem spacerów warszawiaków. Ogród przyciąga także wielu gości z zagranicy – jest to częste miejsce odwiedzin gości z Izraela, którzy przybywają z wizytą na dawne Nalewki.
W 2011 zorganizowano konkurs na rewitalizację ogrodu. Zdecydowano się na odtworzenie koncepcji z XIX w., choć wizja ponownego ogrodzenia parku i wycinki części drzew wzbudziła kontrowersje. W 2012 odnowiono zabytkową bramę, a wiosną 2014 roku otwarto zrewitalizowany Ogród.
Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o