Pąki kwiatowe na następny sezon

Wszyscy jeszcze żyjemy latem i wakacjami, i chociaż pogoda za oknem nie najlepsza to wciąż część z nas dopiero planuje wakacyjne wyjazdy. W ogrodach lato koloruje kwiaty. Rośliny są w szczycie wegetacji, a na większości z nich pojawiły się już owoce i nasionka, które zapewniają naturalny proces ich rozmnażania. Ale niektóre krzewy mają już pąki kwiatowe, które rozwiną się dopiero wiosną przyszłego roku. Wśród nich są oczywiście różaneczniki. Tu należy dodać, że niektóre z nich dopiero co kwitły po raz drugi w tym roku. To normalne zjawisko. W cieplejszym klimacie krzewy te zawsze powtarzają latem kwitnienie. nie jest ono jednak już tak obfite jak to wiosenne. 
Całkiem spore pąki ma różanecznik Catawbiense Grandiflorum.

W tym roku odmiana Ponticum Goldflimer ma bardzo dużo pąków kwiatowych.

Princess Anne też już szykuje się do przyszłorocznego kwitnienia.

Równie duże pąki mają też azalie wielkokwiatowe. Krzewy te z gatunku Rhododendron w przeciwieństwie do zimozielonych różaneczników zrzucają liście na zimę. 

Pąki kwiatowe rozwinęły się też na większości odmian pierisów japońskich. Niektóre z odmian tego zimozielonego krzewu potrafią w naszych warunkach klimatycznych dorastać do wysokości nawet 3 metrów!

Inną rośliną pochodzącą z Dalekiego Wschodu, która tworzy już pąki kwiatowe jest skimia japońska. W cieplejszym klimacie krzewy te mają ponad 2-3 metry wysokości i kwitną już pod koniec stycznia i w lutym. W Polsce, gdy zimą występują spore mrozy pąki czasem przemarzają. Ale krótkotrwałe spadki temperatur nawet poniżej -20 stopni nie są im straszne.

Pąki zawiązały też niektóre kaliny. Poniżej zimozielona odmiana Pragense.

A to także zimozielona, dosyć popularna w Polsce kalina sztywnolistna. Ona również ma pąki kwiatowe.

A już jutro zapraszam na wirtualny spacer po stołecznym Parku Skaryszewskim. 
Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
0 Autorzy komentarzy
Andrzej Zawadzki♥ Łucja-Maria ♥ Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
♥ Łucja-Maria ♥
Gość

Andrzejku
jestem trochę zatrwożona ponieważ kilka moich różaneczników za kilkanaście dni zaczną kwitnąć.
Podobnie było w ubiegłym roku. W tym roku te krzewu marnie kwitły. Nie sądzę, że są przenawożone ponieważ porcję nawozu do azali i różaneczników otrzymały na początku lipca.
Serdecznie pozdrawiam:)

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj Lusiu! Nie denerwuj się, u różaneczników to normalne, aczkolwiek po raz drugi powinny kwitnąc na przełomie lipca i sierpnia. U mnie też kwitły po raz drugi. Ale już po kwiatach. W tym roku dzięki pogodzie moje różaneczniki mają mnóstwo pąków na przyszły sezon. Ciekaw jestem czy nie przemarzną. Bo czasami tak się zdarza, że jak przyłapie je mróz (chociaż są odporne) to pąki generatywne (kwiatowe) przeobrażają się w wegetatywne i zamiast kwiatów są liście 🙁 Serdeczności Lusiu!

♥ Łucja-Maria ♥
Gość

ANDRZEJKU,
POCIESZYŁEŚ MNIE TĄ ODPOWIEDZIĄ. JUTRO DOPIERO SPRAWDZĘ JAK WYGLĄDAJĄ MOJE RÓŻANECZNIKI.
NIE BYŁO MNIE KILKA DNI.
SERDECZNIE POZDRAWIAM:)

Andrzej Zawadzki
Gość

Ciekaw jestem jak przebiegły Twoje obserwacje różaneczników 🙂 Serdeczności!