Gruzja – wprowadzenie

Nieco ponad tydzień temu rozpocząłem zwiedzanie kolejnego kraju, którego wcześniej nigdy jeszcze nie odwiedziłem. Tym razem wybrałem się do Gruzji. Ten egzotyczny ale też kontrastowy kraj jest miejscem, które z pewnością powinno znaleźć się w planach każdego, kto lubi podróże.
Poniżej Batumi.
Gruzja to jedno z najstarszych państw w Europie. Jego początki sięgają jeszcze starożytności, kiedy na zachodzie obecnej Gruzji istniało państwo o nazwie Kolchida. W dzisiejszych czasach po kraju tym pozostała nazwa jednej z dolin. To Dolina Kolchidzka. Tu należy wspomnieć, że podobną nazwę noszą bluszcze, które pochodzą właśnie m.in. z tego regionu. Wróćmy jednak do historii. Drugim ze starożytnych państw gruzińskich była… Iberia! Tak to nie pomyłka. Taką nazwę nosił kraj położony we wschodniej części kraju.
Warto zauważyć, że to drugi po Armenii kraj świata, który przyjął chrześcijaństwo. Już w 317 roku n.e. dokonał tego król Iberii Miriam II. Lata świetności Gruzja przeżywała od końca XI do początku XIII wieku. Kraj pod panowanie chociażby króla Dawida Budowniczego czy królowej Tamar był regionalną potęgą militarną i ekonomiczną.
Późniejsze wieki to wieczne walki o niepodległość. Przez Gruzję przetoczyli się Arabowie, Persowie, Turcy czy ostatecznie Rosjanie. Ci ostatni do dziś dnia w różny sposób ingerują w wewnętrzne sprawy kraju. Wciąż świeży jest konflikt z 2008 roku czy zajęcie spornych terytoriów Osetii Południowej czy Abchazji, które Rosja uznała za samodzielne państwa, co jednak nie przeszkadza jej w utrzymywaniu na ich terenie swoich wojsk.
Dzięki występującemu na sporej części powierzchni kraju subtropikalnemu klimatowi tutejsza roślinność jest niezwykle egzotyczna i piękna. Na każdym kroku spotkać można palmy, oleandry, juki, wspaniałe liściaste rośliny zimozielone, kwiaty… Ogród botaniczny w Batumi robi ogromne wrażenie. To jeden z najpiękniejszych ogrodów jakie widziałem. Możecie mi wierzyć lub nie ale rzymski ogród botaniczny to przy Batumi kiepsko zagospodarowany skwerek. Oczywiście w wyższych partiach gór panuje o wiele surowszy klimat i nawet latem szczyty gór pokryte są białą pierzynką.
Metropolię Gruzji czyli Tbilisi zamieszkuje prawie 2 miliony ludzi. Inne duże miasta to Kutaisi, Batumi, Rustawi czy Poti. W sumie w kraju żyje prawie 5 milionów mieszkańców. Poniżej zdjęcia ze stolicy.
Uplisciche położone w odległości ok. 10 km od Gori to dowód na to, że osadnictwo w Gruzji sięga III tysiąclecia p.n.e. W samym Gori nie znajdziemy tak starych śladów, możemy za to podziwiać tam dom urodzenia i muzeum Stalina.
Już wkrótce na blogu zamieszczę kolejne posty o tym ciekawym i pięknym kraju. Odwiedzimy Batumi, tutejszy ogród botaniczny, Gori, Tbilisi, Uplisciche oraz Sighnaghi.
Gruzja to przepiękny kraj. Krajobrazy zapierają dech w piersiach. Siedząc na plaży w Batumi czy Kobuleti, gdzie temperatury w kwietniu w cieniu mogą dochodzić do +30 stopni możemy podziwiać ośnieżone szczyty Kaukazu. Wrażenie niesamowite! Wspaniałe jedzenie, świetne wina, fantastyczni, zawsze pomocni i życzliwi ludzie to prawdziwa Gruzja! I choć troszkę zaśmiecona i zaniedbana, biedna ale dumna, nowoczesna choć momentami zacofana, Gruzja to cudowny kraj, który na pewno jeszcze kiedyś odwiedzę!

18
Dodaj komentarz

avatar
9 Wątki komentarzy
9 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
0 Autorzy komentarzy
krzysiek86♥ Łucja-Maria ♥Anida KostrzewaEwa Jurewiczbiniaszkowo Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Agata Zinkiewicz
Gość

Rewelacja:-) pozdrawiam

Andrzej Zawadzki
Gość

Bardzo dziękuję 🙂 Miłego weekendu!

Beata Oslizlo
Gość

To na pewno interesujące miejsce na mapie, bardzo jestem ciekawa ogrodu botanicznego. Pozdrawiam i życzę udanego majowego weekendu 🙂

Andrzej Zawadzki
Gość

Gruzja jest wyjątkowo interesującym krajem. Ogród botaniczny w Batumi rzucił mnie na kolana! Serdeczności, miłego weekendu!

Konrad 87
Gość

Piękny, różnorodny, bogaty kulturowo kraj. Jakie wysokie wieżowce! Nie wiem czy pasują do wyglądu miasta o raczej niskiej zabudowie, ale cóż w każdym niemal kraju one są. Jeden drapacz wyglądem przypomina mi nowojorski Empire State Building 😉
Też jestem bardzo ciekaw zdjęć roślinności, w szczególności ogrodu Botanicznego;)! Pozdrawiam!

Andrzej Zawadzki
Gość

To piękny ale też bardzo kontrastowy kraj 🙂 Na pewno jednak warto tam pojechac, bo przyroda jest cudowna! Pozdrowienia!

BEATA- BECIA
Gość

Wycieczka zachwycające, po fotkach widać,że to piękny kraj 🙂

Andrzej Zawadzki
Gość

Gruzja jest wspaniałym krajem. Chociaż mnóstwo tu kontrastów to jednak w czystym sumieniem mogę polecić zwiedzanie nie tylko wybrzeża ale też reszty kraju! Pozdrowienia!

biniaszkowo
Gość

super wyprawa, widać po zdjęciach że pogoda wprost urlopowa 🙂 czekam na wiecej 😉
pozdrawiam i serdeczności ślę

Andrzej Zawadzki
Gość

Było cudnie 🙂 Już wkrótce będzie więcej zdjęć, serdeczności!

Ewa Jurewicz
Gość

Nigdy nie byłam po tamtej stronie granicy, chętnie zobaczę więcej. Zapowiada się wspaniale i bardzo ciekawie. Miłego weekendu Andrzejku.

Andrzej Zawadzki
Gość

Będzie o czym pisać na blogu Ewuniu. Zdjęć napstrykałem całe mnóstwo 🙂 Serdeczności!

Anida Kostrzewa
Gość

Fajnie jest móc pokazywać miejsca w których jesteśmy, tym samym dając zachętę do tego, by przemierzać nowe lądy i krainy w poszukiwaniu piękna i inności 😀

Andrzej Zawadzki
Gość

Wierz mi Anidko, że w Gruzji jest cudnie 🙂 To kraj wart obejrzenia!

♥ Łucja-Maria ♥
Gość

Tak się cieszę, że urlop był udany i pełen wrażeń.
Nie znam Gruzji i dlatego z utęsknieniem czekam na Twoje jak zawsze wspaniałe relacje.
Serdecznie pozdrawiam:)

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj Lusiu! Będzie się działo na blogu 🙂 Bo zdjęć mam bardzo dużo, a i jest co pokazywać 🙂 Serdeczności!

krzysiek86
Gość

Oj fajny wypad z tego co widzę 🙂 Jak widać Ogród Botaniczny nie musi być zlokalizowany w wielkim mieście aby zachwycać 🙂 Fajna sprawa i czekam na dalszy ciąg relacji!

Andrzej Zawadzki
Gość

Wypad był naprawdę fajny! Gruzja, pomimo wielu kontrastów jest bardzo ciekawym krajem. Przyroda zachwyca! Pozdrowienia!