Otwarte ogrody 2016

Przed nami dopiero połowa kwietnia ale już dziś zapraszam Państwa na XII edycję Festiwalu Otwarte Ogrody, która odbędzie się w dniach 10-12 czerwca 2016 roku. Przypomnę, że pierwsze jego edycje odbywały się jedynie w podwarszawskiej Podkowie Leśnej. Później tradycja ta rozprzestrzeniła się na inne miasta i dzielnice. W tym roku oba sąsiadujące ze sobą i uzupełniające miejscowości, wspomniana już Podkowa oraz Brwinów organizują Festiwal w tym samym czasie. To świetna wiadomość dla mieszkańców!
W czasach, w których jak grzyby po deszczu powstają chronione osiedla i domy za wysokimi ogrodzeniami, mieszkańcy naszego miasta – ogrodu w jeden, czerwcowy weekend roku, dzielą się swoją prywatną przestrzenią, często zabytkowych domów i ogrodów. Osoby prywatne i organizacje pozarządowe organizują oddolnie kilkadziesiąt kameralnych, otwartych wydarzeń. Jest w czym wybierać: koncerty, recitale, wystawy plastyczne i fotograficzne, plenery malarskie, wycieczki, pikniki, spektakle, warsztaty, spotkania z twórcami, pokazy filmów, potańcówki. W tyle nie pozostają lokalne instytucje kultury, proponując bogaty program imprez. Artyści podkowiańscy otwierają pracownie prezentując swoje dzieła.
Spacerując po Podkowie można w ten wyjątkowy weekend zajrzeć do zamkniętych na co dzień zabytkowych przestrzeni, poznać nieznane wcześniej miejsca, odkryć ich urodę i, czasami niezwykłą, historię. „Otwarte Ogrody” promują dziedzictwo kulturowe miasta-ogrodu i integrują lokalną społeczność, budując wyjątkowe więzi sąsiedzkie. Festiwal to prawdziwe święto lokalnych społeczności.
„Otwarte Ogrody” organizowane są cyklicznie od 2005r., ich pomysłodawcami byli Magdalena Prosińska i Łukasz Willmann. Są częściowo finansowane ze środków samorządu lokalnego. Wspierają je również prywatni sponsorzy – przede wszystkim lokalni przedsiębiorcy. Całość koordynuje Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich.  Bardzo się cieszę, że idea ta rozprzestrzenia się w wielu miejscowościach.

Tak było w moim ogrodzie 2 lata temu.

A to już krótka fotorelacja z ubiegłego roku.

Wkrótce przedstawię Państwu szczegóły tego wspaniałego wydarzenia. Póki co bardzo proszę o zarezerwowanie sobie dwóch godzin w sobotnie popołudnie 11 czerwca i oczywiście zapraszam do odwiedzin mojego Zimozielonego ogrodu!
O idei festiwalu oraz o tym, co wydarzy się podczas edycji w innych miastach można przeczytać na stronie http://www.otwarteogrody.pl/

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Wątki komentarzy
3 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
0 Autorzy komentarzy
krzysiek86Beata OslizloAndrzej ZawadzkiTamaryszek Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Tamaryszek
Gość

Witam! Trafiłam tu po raz pierwszy i myślę, że nie ostatni. Mieliśmy okazje spotkać się na spotkaniu blogerów. Cieszę się, że dowiedziałam się o czerwcowej imprezie, będę chciała odwiedzić otwarte ogrody.
A teraz idę zwiedzać Twój wirtualny ogród. Pozdrawiam.

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj 🙂 Bardzo mi miło. Zaprasza do wirtualnego zwiedzania oraz oczywiście do odwiedzenia ogrodu w tzw. realu 🙂 Pozdrowienia, miłego dnia.

Beata Oslizlo
Gość

Świetny pomysł! W trakcie takiej imprezy można się naprawdę zainspirować… Pozdrawiam 🙂

Andrzej Zawadzki
Gość

Oj tak. Sporo fajnych roślin mają ludziska 🙂 Ale poza ogrodami w czasie Festiwalu "kwitną" też imprezy kulturalne 🙂 Pozdrowienia!

krzysiek86
Gość

Super inicjatywa 🙂

Andrzej Zawadzki
Gość

Bardzo mi się podoba 🙂 Pozdrowienia!