Kładka i pergola na przestrzeni kilku lat

Ścieżki, podjazdy czy chodniki są bardzo ważnym elementem każdego ogrodu. Budując ciągi komunikacyjne natrafiamy jednak czasem na różnego rodzaju problemy czy przeszkody. Tak też było w moim ogrodzie. Okazało się, że w ciągu chodnika są płytko położone bardzo grube korzenie sosen i dębu. Co z nimi zrobić? Jak położyć chodnik, żeby nie uszkodzić korzeni, a jednocześnie nie pozwolić korzeniom na wypiętrzanie chodnika? Problem rozwiązałem poprzez zrobienie kładki, która przechodzi nad korzeniami. Nie chciałem ich wycinać ponieważ po pierwsze zaszkodziłbym drzewom, a po drugie mogłoby to spowodować przewrócenie się drzew przy silniejszym wietrze.
Kładka powstała w 2008 roku. Wraz z nią od razu zbudowałem pergolę, którą obsadziłem bluszczem irlandzkim.

W 2009 roku bluszcz już trochę urósł.

Niestety bluszcz irlandzki przemarzł zimą na przełomie lat 2009 i 2010. W jego miejsce posadziłem bluszcz pospolity Woerneri. Jest on znacznie odporniejszy na mrozy i przesuszenie. 

Bluszcz ten rośnie dosyć szybko i w 2011 roku widać już było tego efekty. W 2011 roku pergola i mostek przeszły remont. Pergolę obsadziłem w stalowych kotwach. Wcześniej była po prostu wsadzona w ziemię. Przestrzeń pomiędzy drewnem i kotwami zabezpieczyłem silikonem, tak, żeby woda się tam nie dostawała. W tym samym roku zmieniłem chodnik i bordery. Drewno zastąpiłem granitem.

To już rok 2012.

Bluszcz coraz bardziej się rozkrzewiał i w 2013 roku zaczął zaratać górne części bocznych ścianek pergoli.

W tym roku bluszcz już zarasta łuk pergoli i za niedługo pewnie zarośnie całość. Takiego efektu oczekiwałem.

Liście tej odmiany bluszczu są duże. Niektóre mają wielkość męskiej dłoni! 

A już wieczorem pokażę najnowsze zdjęcia kwiatu magnolii Grandiflora Edith Bogue.
Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga! Bardzo dziękuję za pozostawianie komentarzy! Na każdy na pewno odpowiem!

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Wątki komentarzy
3 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
0 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiEwa JurewiczOla K.Art Yolanda Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Art Yolanda
Gość

Podziwiam Twoje zamilowanie do ogrodu i jego pielegnacji,fajna fotorelacja …pozdrówka!

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj 🙂 Bardzo dziękuję za miłe słowa! Pozdrowionka dla Ciebie, rodzinki… no i tej Baby 😉

Ola K.
Gość

Super relacja. Bluszcz jest zimozielony, więc stanowi ozdobę przez cały rok, prawda?

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj Olu! Tak, bluszcz jest zimozielony. Teraz w sumie niczym szczególnym się nie wyróżnia, jest piękny, ale wśród zieleni tego nie widać. Jego uroda najlepiej widoczna jest jesienią i zimą, kiedy na drzewach i krzaczkach nie ma już liści, a bluszcz jest cały czas zielony. Pozdrowienia!

Ewa Jurewicz
Gość

Świetny pomysł z tą kładką. Nie uszkodziłeś korzeni a jednocześnie stanowi ciekawy efekt dekoracyjny w ogrodzie. Piękny jest ten bluszcz! Nigdy nie widziałam aż tak dużych liści na bluszczu.
Właśnie wróciłam z ogrodu. Dziś po raz kolejny przegonił mnie deszcz – pracowałam około 40 minut. I tak jest od poniedziałku. Zaczynam już trochę panikować bo ogród zarasta w makabrycznym tempie. Nie wiem jak ja to ogarnę?
Pozdrawiam cieplutko.

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj Ewuniu! Kładka z pergolą fajnie wpisały się w ogród. A bluszcz dodaje im tylko uroku. Ta odmiana ma bardzo duże liście, prawie takie jak hedera colchica, aczkolwiek mają troszkę inny kształt. U nas od tygodnia nie padało, dziś ponad 2 godziny podlewałem krzewy. Upał jak cholera i pomimo ściółkowania korą gleba i tak jest trochę przesuszona. W tym roku wszystko szybko i bujnie rośnie, aż miło popatrzeć. Zielsko niestety też 🙁 Pozdrowienia Ewuniu!