Głogownik Dawida – Photinia Davidiana latem 2014

Na początku lipca ubiegłego roku w moim ogrodzie pojawiło się kilka nowych roślin. Wśród nich był głogownik Davida (Photinia Davidiana), który zakupiłem w internetowym sklepie w Republice Czeskiej. Adres sklepu można znaleźć TUTAJ
Tak głogownik Dawida wyglądał tuż po posadzeniu. Zdjęcie robiłem 07 lipca 2013 roku.
Ten zimozielony krzew liściasty w cieplejszym niż polski klimacie może osiągać kilka metrów wysokości. W Polsce jego wysokość raczej nie przekroczy 2-3 metrów. Rośnie w formie wyprostowanej, z czasem przybierając wydłużony, owalny kształt. Co ciekawe krzew ten rośnie dosyć szybko. Tegoroczne przyrosty są naprawdę imponujące, niektóre gałązki urosły o ponad 1 metr! Kiedy na nie patrzę to aż nie chce się wierzyć, że głogownik Davidiana osiąga tylko 3 metry wysokości. 
Roślina spokrewniona jest z głogownikiem Red Robin, jednak jest bardziej odporna na mrozy. Ocenia się, że odmiana Dawida bez problemów wytrzymuje spadki temperatur do -23 stopni C. W zacisznych i osłoniętych miejscach tolerancja rośliny wzrasta do -27 stopni C. Młode rośliny dobrze jest jednak zabezpieczyć agrowłókniną przed silnymi mrozami i wysuszającymi wiatrami. 
Obecnie krzew ma ok. 150 cm. wysokości.

Liście tego głogownika są ciemnozielone, skórzaste i lancetowate. Wiosną młode liście są w kolorze czerwonym. Jesienią starsze przebarwiają się na kolor purpurowy.

Wymaga żyznych gleb próchniczych, wilgotnych lecz przepuszczalnych i bogatych w materię organiczną. Krzew ten sadzimy w pełnym słońcu lub w półcieniu (tak jak u mnie w ogrodzie). Tak jak inne liściaste krzewy zimozielone głogownik również należy porządnie podlać przed nadejściem mrozów. Zalecane jest również podlewanie tego krzewu w trakcie zimy, gdy temperatury są dodatnie, a gleba rozmarznięta.

Ostatnia zima (2013/2014) nie jest dobrym wykładnikiem określającym odporność roślin na mrozy. Mój głogownik przeżył ją bez szwanku, ale zima ta była krótka i niezbyt mroźna. Jedynie kilka nocy przyniosło spadki temperatur poniżej -20 stopni C (przy gruncie). Zobaczymy jak krzew będzie rósł dalej i jak przeżyje kolejną zimę. Na pewno napiszę o tym na blogu!
Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Wątki komentarzy
3 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
0 Autorzy komentarzy
Ewa JurewiczAndrzej ZawadzkiStasia G. Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Stasia G.
Gość

Witaj. A jak kwitnie głogownik. Zainterwsował mnie. Gorąco, ja już tracę cierpliwość. Pracy uzbierało się mnóstwo, a ja nia daję rady wychodzić w taki upał. Pozdrawiam Ciebie i Twoich bliskich, chciałoby się napisać chłodno ale tak nie wypada. Co?

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj Stasiu! Ten głogownik kwitnie na biało. Ma drobne kwiatki, zebrane w wiechy, wyglądają trochę jak kwiaty kaliny sztywnolistnej albo czarnego bzu. U nas też straszny upał. Dziś było +34, do tego dochodzi jeszcze wilgotność powietrza, która tu u mnie w lesie i krzakach jest dosyć spora. Ale co tam, w końcu mamy lato. Wieczorkiem trochę się zachmurzyło ale nie spadła nawet kropla deszczu. Pozdrowienia Stasiu dla Ciebie i Twojej rodzinki, no i dla pieska 🙂 Bardzo fajnego masz tego czworonożnego kompana! PS. W taki upał jak najbardziej wypada wysyłać chłodne pozdrowienia! Nawet takie z zamrażalnika 😉

Stasia G.
Gość

,,,była burza, napadało, nałamało gałęzi i gałązek, trochę postrzelało. Powietrze trochę się oczyściło.Dzięki za poadrowienia od psiny, córka z rodziną daleko, syn z żoną jeszcze dalej. Skape to dobra rzecz. Oj wyłączam się bo burza wraca. Dobranoc.

Andrzej Zawadzki
Gość

U nas się rozpogodziło, wiąż jest +26 stopni… Dobrej nocy Stasiu! Serdeczności!

Ewa Jurewicz
Gość

Nie znam tej rośliny a szkoda bo wygląda uroczo. Lubię rośliny które się wybarwiają jesienią. Ciekawe jak przetrzyma ostre zimy. Na razie pięknie się rozkrzewiła. Gorąco pozdrawiam.

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj Ewuniu! Póki co głogownik rośnie wspaniale, ale zobaczymy jak przetrzyma "normalną" zimę 🙂 Pozdrowienia Ewuniu z upalnych przedmieść Warszawy!