Przyrosty roślin zimozielonych

Zgodnie z wczorajsza obietnicą zapraszam dziś Państwa na foto spacer po moim ogrodzie. Nie będzie dziś jednak zdjęć całego ogrodu ani panoramy trawnika. Skupię się dziś na porównaniu zdjęć roślin wykonanych w pierwszej połowie czerwca oraz dzisiaj. Wyraźnie widać na nich przyrosty poszczególnych krzewów i drzewek. większość z przedstawionych roślin posadziłem w tym roku. Jedynie juki Gloriosa i Gloriosa Variegata zamieszkały w moim ogrodzie wcześniej. Zwiedzać będziemy alfabetycznie. Pierwsze zdjęcie przedstawia roślinę w czerwcu, a drugie pokazuje roślinę jak wyglądała dosłownie kilka godzin temu.
Nasz spacer rozpoczniemy od araukarii chilijskiej. To bardzo wolno rosnący krzew, ale na końcach łodyżek widać młode przyrosty oraz pąki (jeśli tak to można nazwać), z których wytworzą się nowe liście. Araukarie chilijskie wytrzymują spadki temperatur do -20 stopni C, dlatego ich uprawa w centralnej Polsce to duże wyzwanie. Jak jednak widać na zdjęciu w poście z dnia 24 lipca br. http://zimozielonyogrod.blogspot.com/2013/07/araukaria-chilijska-we-wadysawowie.html na Pomorzu te niewielkie drzewa radzą sobie świetnie.
Kolejne zdjęcia przedstawiają juki. Ta całkiem zielona to juka Gloriosa, ta w paski to Gloriosa Variegata.Ta odmiana juk jest również dosyć wrażliwa na mrozy. Wytrzymuje spadki temperatur poniżej -20 stopni C, ale pod warunkiem, że ma dobry drenaż. Powinna być również osłonięta przed śniegiem, gdyż jeśli deszcz lub śnieg dostanie się do stożka wzrostu po zamarznięciu może go rozsadzić lub doprowadzić do zgnicia, a zarazem śmierci rośliny.
Kolejna roślina o magnolia grandiflora Edith Bogue. To jedyna z zimozielonych magnolii, która najprawdopodobniej bez uszczerbku wytrzymuje zimy w centralnej Polsce. Tak przynajmniej podają jej producenci. Jak to jest naprawdę będzie wiadomo już na wiosnę 2014. Póki co magnolia rośnie dosyć szybko. Puszcza wiele nowych liści i ma nawet kilka młodych odnóżek od gałęzi.
Następny okaz to mrozoodporna opuncja (Opuntia phaeacantha longispina). To już druga odmiana opuncji rosnących w moim ogrodzie. Jak przeżuje zimę? Zobaczymy już wiosną.
2
Poniżej ostrokrzew Silver van Tol. Ta odmiana dorasta do nawet 3 metrów wysokości. Wytrzymuje spadki temperatur do -23 stopni. Młode rośliny trzeba na zimę zabezpieczać agrowłókniną. Powinny rosnąć w zacisznych miejscach osłoniętych od mroźnych i wysuszających wiatrów. Obok nich największym ich wrogiem jest zimowa susza.
Na zakończenie naszego spaceru wyjątkowo egzotyczna jak na Polskę roślina. To palma Trachycarpus Wagnerianus. Jest ona stosunkowo odporna na mrozy, jednak przy spadkach temperatur poniżej -12 stopni C należy ją bezwzględnie osłaniać. I to porządnie.
A już jutro zapraszam na III część spaceru po Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
0 Autorzy komentarzy
Andrzej Zawadzkijagoda Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
jagoda
Gość

Witaj Andrzeju, fajnie spędziłeś urlop zwiedzając
ogrody botaniczne.Podoba mi bardzo się ta araukaria.
A jak tam " kamienne doniczki"- robią się ?
pozdrawiam

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj! W zasadzie ogrody były przy okazji, ale bardzo mi się podobały 🙂 A doniczki pewnie jesienią dopiero będę robił, teraz brak czasu 🙁 Pozdrowienia!