Park miniatur w Kowarach

Dziś powrócę do mojego wakacyjnego wyjazdu na Dolny Śląsk. Większość czasu spędziłem w Karpaczu. Zwiedziłem również wiele ciekawych miejsc w okolicach tego miasta oraz w innych częściach Kotliny Jeleniogórskiej. Jedną z atrakcji tego regionu jest Park Miniatur usytuowany na terenie dawnej fabryki dywanów w Kowarach.
Poniżej fragment Starego Miasta w Jeleniej Górze.
Jak podaje strona internetowa http://www.park-miniatur.com/pl/o-parku Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, powstał w 2003 roku na terenie nie działającej już dziś fabryki dywanów. Szczerze mówiąc myślałem, że ta fabryka cały czas funkcjonuje. Okazało się, że od dawna jest nieczynna. Szkoda, bo produkowali wspaniałe dywany, słynne nie tylko w Polsce ale i w Europie i na świecie. Celem parku jest prezentacja najważniejszych i najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska oraz służenie odwiedzającym jako centrum informacyjne euroregionu.
Odwiedzając Park zapoznają się Państwo z perfekcyjnie wykonanymi modelami zamków, pałaców, klasztorów oraz ratuszy z terenu Dolnego Śląska, wszystkie zrobione są w skali 1:25, za wyjątkiem modelu Karkonoszy wraz ze Śnieżką (1602), której gabaryty wymagały większej skali, 1:50.
Miniatury zostały wykonane za pomocą najnowszych technik modelarskich, przy użyciu materiałów odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Zieleń, naturalne otoczenie, jak również filigranowe odtworzenie szczegółów, bardzo uatrakcyjniają i tak już piękne zabytki regionu.Wszystkie miniatury wyglądają identycznie jak ich prawdziwe odpowiedniki. Poniżej Świątynia Wang w Karpaczu.
Duże wrażenie zrobiła na mnie miniatura Zamku w Książu.
Po wejściu do Parku odwiedzającymi opiekują się przewodnicy (w cenie biletu), którzy zapoznają Was z fascynującą historią naszego regionu oraz zabytków, obok których będziecie przechodzić. Wyposażeni oni są nie tylko w wiedzę historyczną ale również architektoniczną. Ponadto zabawią Państwa romantycznymi legendami o okrutnej Kunegundzie z Zamku Chojnik, hrabinie z pałacu „Spiż”, który marzyła o życiu wiecznym, czy o ekscentrycznym królu, który zbudował pałac w kształcie parowca. Wszystko to w zaledwie 45 minut.
Czułem się tu jak prawdziwy olbrzym!
 Na miejscu jest kawiarenka. Przed Parkiem znajduje się bezpłatny parking dla gości.
Spacerując po Parku natknąłem się na Pałac w Wojanowie.
Odnalazłem również Pałac w Łomnicy!
Na terenie Parku rośnie sporo roślin zimozielonych. Szczególnie pięknie prezentują się kwitnące obecnie kwiaty.
Jeśli będziecie Państwo w okolicach Kowarów czy Karpacza lub Jeleniej Góry to na pewno warto odwiedzić to ciekawe i piękne miejsce jakim jest Park Miniatur.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o