Dolina Pałaców i Ogrodów

Podczas pobytu w Karpaczu nie mogłem zapomnieć o odwiedzeniu przynajmniej kilku obiektów znajdujących się na liści Doliny Pałaców i Ogrodów. Znakomita ich większość mieści się w Kotlinie Jeleniogórskiej w trójkącie pomiędzy Szklarską Porębą, Kowarami i Jelenią Górą. Wiele ważnych informacji o Dolinie można znaleźć tutaj: http://www.dolinapalacow.pl/ Część miejsc mnie zachwyciła, niektóre delikatnie rozczarowały, ale prawdopodobnie dlatego, że moje nastawienie i oczekiwania były zbyt wygórowane. Jednak wszystkie odwiedzone przeze mnie miejsca są warte obejrzenia. Zapraszam na foto spacer po kilku pałacach i ogrodach z Kotliny Jeleniogórskiej.
Pierwszy z odwiedzanych obiektów to Pałac w Łomnicy http://www.dolinapalacow.pl/Paz%82ac-i-Dom-Wdowy-w-zeomnicy.html Jak informuje ww. strona internetowa najwcześniejsze informacje dotyczące dóbr w  Łomnicy pochodzą z lat  ok. 1475-1654 kiedy to majątek pozostawał w rękach rodziny Zedlitzów.  Przebudowa dworu na barokowy pałac miała miejsce w latach 1705-1725. . Ostatnia zasadnicza modernizacja  pałacu miała miejsce w latach 1838-1844, po przejęciu pałacu przez rodzinę Küsterów. Jej projektantem i realizatorem był Albert Tollberg. Obecny kształt budynku niewiele zmienił się od czasów baroku, całość otacza park krajobrazowy, który według ostatnich ustaleń powstał w 1835 r. z wykorzystaniem naturalnego nadrzecznego ukształtowania terenu.
Obecny pałac jest trzykondygnacyjną budowlą z użytkowym poddaszem. Od frontu w skrajnych narożnikach wydatne ryzality – alkierze. Korpus główny przekrywa dach czterospadowy. Do wnętrza pałacu  prowadzi balkonowy portal z narożnymi kolumnami.   Wewnątrz zachował się niezmieniony układ przestrzenny, w tym hol z doryckimi kolumnami oraz duże fragmenty malarstwa ściennego z  klasycystyczna dekoracja malarska sufitu i fasety. W pobliżu pałacu znajdują się zabudowania folwarczne. A w ogrodzie rosną bardzo ciekawe rośliny! To chyba kasztanowiec drobnokwiatowy, ale nie jestem pewny.
Z Łomnicy można nawet pieszo przejść do Pałacu w Wojanowie http://www.dolinapalacow.pl/Paz%82ac-w-Wojanowie.html. Trójkondygnacyjny pałac założono na planie prostokąta, z narożnymi okrągłymi alkierzowymi wieżami. Bryłę nakryto stromym dachem namiotowym. Pałac zachował od strony ogrodu rozległy taras z bocznymi szerokimi schodami. Zabudowę flankują po obu stronach oranżerie połączone z pałacem krytymi przejściami. Przed pałacem znajduje się duży dziedziniec z dawnymi zabudowaniami gospodarczymi i oficyną mieszkalną. Obecni mieści się tu hotel oraz restauracje. Całość otoczona jest kilkunastohektarowym parkiem krajobrazowym.
Z Wojanowa udałem się do miejscowości Staniszów, gdzie znajdują się dwa pałace. Pierwszy z nich umiejscowiony jest w południowej części miejscowości i nazywany jest Pałacem w Staniszowie Górnym http://www.dolinapalacow.pl/Paz%82ac-w-Staniszowie-GA%B3rnym.html
Początki budowli pałacowej sięgają prawdopodobnie drugiej połowy XVI wieku. Największa przebudowa nastąpiła już za czasów księcia von Reuss po roku 1787. Jej zakres nie jest udokumentowany, prawdopodobnie nastąpiła zmiana wystroju wnętrz i elewacji, którym nadano charakter późnobarokowy. W 1887 roku pałac powiększono o skrzydło wschodnie. Efektem rozbudowy XX-wiecznej jest przybudówka południowo-zachodnia. tuż za pałacem rośnie przepiękny i wielki różanecznik.
Obecna bryła pałacu założona jest na rzucie prostokąta z ryzalitami, dwukondygnacyjna z otwartym dziedzińcem od strony ogrodu. Obiekt przekryty jest czterospadowym dachem naczółkowym z lukarnami. Zachowały się kamienne portale, opaski okienne i kartusz herbowy. Pałac otoczony parkiem krajobrazowym. W parku można znaleźć wiele cennych i starych drzew. Poniżej wspaniały buk.
Wielki i rozłożysty dąb.
Idealny, wręcz encyklopedyczny świerk.
Oprócz starodrzewu są tu również nowe nasadzenia. Przykładem na to może być tulipanowiec.
Znalazłem również coś dla smakoszy. Piękny młodziutki prawdziwek wyłaniał się spod trawy.
W Staniszowskim pałacu mieści się hotel, restauracja i centrum konferencyjne.  Prowadzone jest  także ożywione życie kulturalne za sprawą Fundacji Forum Staniszów, która wspiera m.in. lokalnych artystów (wystawa w pałacowej galerii ). Organizowane są koncerty z cyklu „Muzykalia Staniszowskie”  oraz imprezy kulturalne.
Ostatnim punktem mojej podróży tego dnia był Pałac na Wodzie w Staniszowie Dolnym (północna część miejscowości) http://www.dolinapalacow.pl/Paz%82ac-na-Wodzie-w-Staniszowie-D.html. Powstanie budowli pałacowej dotychczasowi badacze łączą z księciem Henrykiem XXXVIII von Reuss, który miał ją polecić wznieść w roku 1786 a więc o rok wcześniej od rozbudowy głównego założenia pałacowego. Około 1830 dwór został przebudowany.
Pałac zaprojektowany na planie prostokąta, przekryty czterospadowym dachem z lukarnami. Prostą i surową fasadę pałacu urozmaica mocno wysunięty jednokondygnacyjny kolumnowy portyk i szczyt umieszczony nad nim w połaci dachowej. Parter zachował wnętrze sklepione kolebką z lunetami. Bogato profilowany portal wejściowy, zwieńczony kartuszem herbowym z koroną książęcą. Obok pałacu jest spory staw dookoła którego są ładnie zagospodarowane tereny zielone. Można tu znaleźć ławki, które zachęcają do odpoczynku w sielskiej i bardzo przyjemnej atmosferze.
A już jutro zapraszam na wycieczkę na najwyższy szczyt pasma Karkonoszy – Śnieżkę.
Zdjęcia: Andrzej Zawadzki – autor bloga. Post został opracowany na podstawie informacji zawartych na stronie internetowej http://www.dolinapalacow.pl/

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
0 Autorzy komentarzy
krzysiek86Andrzej ZawadzkiEwa Jurewicz Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Ewa Jurewicz
Gość

Odwiedziłeś wiele wspaniałych miejsc. Zachwycił mnie pałac w Wojanowie – cudowny! Pięknie dokumentujesz swoje wojaże. Pozdrawiam serdecznie z baaaardzo upalnego południa.

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj Ewuniu! Pałac w Wojanowie robi wrażenie 🙂 U nas o 9 było już ponad 30 stopni, a teraz jest taka parówa, ze nosa z domu nie wychylam 🙂 Pozdrowienia!

krzysiek86
Gość

Super kurcze rewelacja taka podróż. Ja też lubię odwiedzać takie miejsca. I dobrze zidentyfikowałeś gatunek Kasztanowca. Jest chyba jednym z moich ulubieńców! Podobnie jak setka innych roślin 🙂 hehehehe

Andrzej Zawadzki
Gość

Dzięki Krzysiu za komentarz 🙂 Urlop miałem dosyć krótki ale spędziłem go dosyć aktywnie 🙂 W okolicach Karpacza jest sporo ciekawych miejsc i wszędzie blisko, szczególnie samochodem 🙂 Pozdrowienia!