Ogród botaniczny w Helsinkach

Nie mogę się już doczekać ciepłych dni! Dlatego w oczekiwaniu na Wielkanoc i wiosnę zapraszam Państwa na krótki foto spacer po ogrodzie botanicznym w Helsinkach. Jego początki sięgają 1829 roku kiedy to przeniesiono jeden z najstarszych ogrodów botanicznych w Turku do obecnej stolicy Finlandii.
Do Helsinek poleciałem z Kopenhagi, gdzie spędziłem kilka dni pod koniec czerwca. Pogoda nie rozpieszczała. W Danii było dosyć deszczowo i chłodno jak na końcówkę czerwca. Temperatura rzadko przekraczała 20 stopni. jakież było moje zaskoczenie gdy po wyjściu z terminalu na lotnisku pod Helsinkami okazało się, że jest ponad 30 stopni ciepła! I piękne słońce. Słońce świeciło do późnych godzin nocnych. O północy jeszcze było widno. W zasadzie w środku nocy wcale nie było tak ciemno jak u nas. nad horyzontem widać było łunę światła słonecznego i tylko ciężkie, grube hotelowe zasłony pozwalały na spokojny sen.
Ważnym punktem mojej wizyty w Finlandii było helsiński ogród botaniczny.
Mimo dosyć surowego klimatu nawet tutaj można znaleźć liściaste rośliny zimozielone. Są tu różaneczniki, co prawda nie tak okazałe jak w Polsce, ale są!
W ogrodzie znalazłem również bambus karłowy. To dla mnie niespodzianka. Niestety pracownik ogrodu nie wiedział, czy bambus jest w jakikolwiek sposób zabezpieczany na zimę.
Są tu również ciekawe rośliny gubiące liście na zimę. Ogromne wrażenie robią wielkie liście magnolii acuminata.
Wracając jednak do zimozielonych, w ogrodzie spotkać mozna bergenie sercolistne.
A przy szklarni jak gdyby nigdy nic rośnie sobie figowiec pospolity (Ficus carica)! Rośnie w ziemi, a nie w donicy! Zupełne zaskoczenie. Muszę spróbować z tym figowcem u mnie w ogrodzie! Owocami tego drzewa są figi!
W krajach śródziemnomorskich dzikie figowce osiągają rozmiary niewielkich drzew. W Belgii czy Holandii to już tylko dosyć spore krzewy. W Polsce nie spotkałem się jeszcze z uprawą tej rośliny w ogrodzie. Na pewno jednak wymaga ona zabezpieczenia na zimę. Liście figowca pospolitego są sezonowe i opadają na zimę.
A na zakończenie zapraszam Państwa do odwiedzenia mojej strony internetowej www.zimozielonyogrod.pl

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
0 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiEwa Jurewicz Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Ewa Jurewicz
Gość

Kolejne cudowne, zielone miejsce – chętnie bym pospacerowała po takim ogrodzie.
Drogi Andrzejku, życzę Ci spokojnych i cudownych Świąt pełnych refleksji i zadumy, pełnych także radości. Pozdrawiam Cię serdecznie.

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj Ewuniu! Helsinki to dosyć ciekawe miasto. Ale widać po roślinności, że to daleka północ. bardzo Ci dziękuję za życzenia. Tobie życzę radosnych i rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy. Niech Zmartwychwstanie przyniesie Ci same dobre nowiny! Pozdrowienia i serdeczności!