Koniec marca w ogrodzie: 2007-2013

Powoli kończy się marzec. Za kilka dni Wielkanoc. W kalendarzu już wiosna, lecz za oknem pomimo słońca wciąż leży śnieg. Miejscami topnieje, ale w zacienionych miejscach jest go jeszcze dosyć sporo. Przejrzałem zdjęcia robione pod koniec marca począwszy od 2007 roku. Czy śnieg o tej porze to coś nienormalnego? Sami Państwo wyciągniecie wnioski po przeczytaniu tego posta i po obejrzeniu zdjęć przeze mnie wybranych. Zapraszam do mojego wehikułu czasu i do podróży w przeszłość.
Zaczniemy od 25 marca 2007. Zima 2006/2007 była wyjątkowo łagodna. Pod koniec marca trawnik już się pięknie zielenił.

Zima 2007/2008 również była łagodna. W marcu kwitły już wszystkie wczesnowiosenne kwiaty. 24 dzień tego miesiąca przyniósł jednak nieoczekiwaną wówczas niespodziankę. Spadł śnieg, który przykrył białą warstwą pierwiosnki, bratki czy krokusy.
25 marca 2009 przywitał nas iście zimowymi krajobrazami. Świeży śnieg udeorował wszystkie rośliny i na krótką chwilę stworzył bajkowy, ale chyba niekoniecznie oczekiwany krajobraz. Na szczęście temperatura nocami nie była tak niska jak w tym roku.
26 marca 2010 przywitał nas pięknym słońcem. Popołudniu temperatura w cieniu doszła do +23 stopni C! Prawdziwa wiosna! Kwiaty wspaniale kwitły i cieszyły oko swoją kolorystyką.
Przygotowania do Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej i udział w jej sprawowaniu spowodowały, że nie mam zbyt wielu zdjęć z 2011 roku. Byłem naprawdę mocno zajęty pracą i tylko czasami znalazłem chwilę na robienie zdjęć. Niestety w marcu czy kwietniu nie było czasu na to.
Rok 2012 to już odpoczynek i rozpoczęcie nowego etapu w moim życiu. To również zmiany w ogrodzie. Po krótkiej, ale mroźnej i prawie bezśnieżnej zimie przyszła wiosna, która zagościła na dobre już w połowie miesiąca. 29 marca świeciło piękne słońce. Przekwitały już krokusy, a bratki dumnie prężyły się w donicach na schodach.

Dzięki wysokim temperaturom mogłem już zabrać się za pierwsze prace ogrodowe. przesadziłem juki i przygotowałem miejsce pod rzędy bukszpanów.

Jaka jest pogoda w tym roku? Sami wiecie Państwo najlepiej. Teraz świeci słońce i są +4 stopnie, ale w nocy na pewno znowu będzie mróz. Dziś nad ranem było -6 stopni. Idzie ocieplenie. Już nie mogę się doczekać kiedy wreszcie wiosna na dobre zagości w moim ogrodzie.
Póki co leży jeszcze śnieg.
Zatrzymuję już wehikuł czasu. Nie jestem w stanie przewidzieć co będzie za rok czy za cztery. Mam jednak nadzieję, że rośliny w ogrodzie będą w dobrej kondycji.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
0 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiAnonimowy Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

u mnie cały ogród zaśnieżony i mróz dokucza.

Andrzej Zawadzki
Gość

Już mnie ta zima wkurza! Strasznie długa jest. Okropność 🙁