Plany na wiosnę

Za oknem wciąż zima, dziś nad ranem po wschodzie słońca było -12 stopni! Brrrrr. Teraz jest wspaniałe słońce ale wciąż jest ujemna temperatura. Słupek rtęci dochodzi do ) stopni C, ale nie sądzę, żeby popołudniu zrobiło się ciepło. Za to noc może być mroźna. Leżący śnieg odbija promienie słoneczne, dlatego też gleba się nie nagrzewa. Poza tym bezchmurna pogoda powoduje szybkie wypromieniowanie i tak niewielkiej ilości ciepła, stąd te mrozy w nocy. W każdym razie powoli kończy się marzec i już najwyższy czas aby zaplanować zmiany w ogrodzie i nowe nasadzenia.
Na moim blogu pisałem już o magnolii wielkokwiatowej Edith Bogue czy o ostrokrzewie meserveae Heckenpracht. te krzewy na pewno pojawią się w moim ogrodzie w tym roku, jeśli tylko uda mi się je zdobyć.
Wizyty w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu zainspirowały mnie do posadzenia kilku odmian trzmielin.l Wszystkie z nich to zimozielone trzmieliny pnące.
Pierwsza, prawdziwa dama wśród trzmielin to odmiana Canadale Gold. Krzew ten może osiągać dosyć pokaźne rozmiary, pod warunkiem, że ma się po czym piąć. Wystarczy nawet drewniany stelaż.
Kolejna to odmiana Interbolwi. Charakteryzuje się ona dużymi liśćmi (jak na trzmieliny), które lekko lekko zwisają z gałązek. Ta odmiana, korzystając z podpór może nawet osiągnąć kilka metrów wysokości.
Ostatnia z prezentowanych dziś trzmielin to odmiana Silver Queen. Ona również pnie się po podporach ale równie ładnie wygląda posadzona jako obrzeże.
W moich wiosennych planach nasadzeń nie mogłoby zabraknąc dębu ostrolistnego. Pisałem o nim na blogu 24 lutego br. Jeśli tylko uda mi się kupić sadzonkę to podejmę wyzwanie i posadzę ten krzew w ogrodzie. Zobaczymy jak przetrwa kolejne zimy.

A już wkrótce zapraszam Państwa na kolejne odsłony wiosennych planów.

Wszystkie zdjęcia z tego posta zrobiłem samodzielnie we Wrocławskim Ogrodzie Botanicznym.

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
0 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiGAJAOgrody Ewy G. Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Ogrody Ewy G.
Gość

Super kulka z trzmieliny. Podziwiam.
Moej ostatniej zimy szlag trafił.

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj. Przypuszczam, że zniszczyła je zimowa susza, bo mrozy raczej im nie są groźne. Chyba, ze miałaś odmiany japońskie, które są znacznie wrażliwsze na spadki temperatur niż euonymus fortunei. Pozdrawiam serdecznie!

GAJA
Gość

Srebrna Królowa najładniejsz, choć inne też piękne. Lubię trzmieliny, mam trzmieliny, rozmnażam z powodzeniem.

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj! Bardzo dziękuję za komentarz! Ciekaw jestem jakie masz trzmieliny i w jakiej formie rosną. Na moim blogu znajdziesz sporo zdjęć trzmielin z mojego ogrodu, rosną u mnie głównie w formie okrywowej. Pozdrawiam serdecznie. Andrzej.