Bergenia sercolistna

Na moim blogu możecie Państwo znaleźć wiele informacji o różnych liściastych krzewach zimozielonych. Dziś jednak informacja o bylinie, która przez cały rok pozostaje zielona. To bergenia sercolistna (Bergernia cordifolia).
Bergenia pochodzi z terenów Azji, w naszych warunkach rośnie dość szybko. W moim ogrodzie rośnie od 2007 roku. Dwukrotnie od tamtego czasu była przesadzana i znakomicie to zniosła. Świetnie zimuje w gruncie.
Tak wyglądała w lipcu 2007 tuż po posadzeniu. N poniższym zdjęciu widoczne są dwie rośliny po prawej i po lewej stronie ścieżki pomiędzy aksamitkami.
Jest bardzo łatwa w uprawie i mało wymagająca, dlatego świetnie nada się nawet dla bardzo początkujących ogrodników.
Bergenia sercolistna wytwarza podziemne kłącza, za pomocą których się rozrasta. Jej liście są duże, zielone i błyszczące o owalnym, lekko sercowatym kształcie (stąd nazwa).
Różne strony internetowe podają, że uprawa bergenii sercolistnej możliwa jest w strefach USDA od 8 do 4.
Dobrze rośnie w cieniu i półcieniu, jednak posadzona w miejscach o większym nasłonecznieniu lepiej kwitnie. Dobrze rośnie pod dużymi drzewami, oraz wszędzie tam gdzie nie chce rosnąć trawa. W przypadku bergenii obowiązuje prosta zasada. Im bardziej nasłonecznione jest miejsce gdzie ona rośnie, tym więcej potrzebuje wilgoci.
Poniżej to samo miejsce ale rok później, bergenie już trochę urosły!
Bergenia bardzo ładnie kwitnie, tworząc wiechowate kwiaty osadzone na dosyć długiej łodyżce (nawet ok. 60 cm.) Są one w kolorze ciemnoróżowym i utrzymują się przez ok. 2 – 3 tygodnie.
Na zimę bergenia wypuszcza wodę z liści i wyglądają one jak lekko sflaczałe. Jednak gdy tylko temperatura osiągnie dodatnie wartości liście natychmiast się podniosą.
Tak wygląda bergenia w moim ogrodzie. Oba poniższe zdjęcia pochodzą z dnia dzisiejszego.
Wiosną dobrze jest wyciąć uschnięte bądź obumarłe liście, uważając przy tym, żeby nie naruszyć łodygi. Podobnych zabiegów pielęgnacyjnych możemy dokonywać przez cały sezon.
Bergenia sercolistna jest bardzo ozdobną rośliną i na pewno dada Państwa ogrodom wiele uroku.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o