Trawa ozdobna – Mozga trzcinowata Picta

Ostatnio dużo piszę o trawie, zarówno tej, która rośnie w formie trawników, jak i o trawach ozdobnych, które rosną w kępach. Dziś napiszę kilka słów o pięknej odmianie trawy ozdobnej. Jet t mozga trzcinowata odmiana Picta. Jak sama nazwa wskazuje trawa ta swoim wyglądem przypomina trzcinę. Trawa ta często jest sadzona przy oczkach wodnych, gdyż lubi zarówno wilgotne powietrze jak i wilgotną ale przepuszczalną glebę.
W moim ogrodzie trawa ta pojawiła się w końcu sierpnia 2011 roku. Niedługo skończy rok. Tak wyglądała 11 września 2011r. (widoczna po lewej stronie zdjęcia).
Trawa ta szybko się rozrasta. Tworzy gęstą sieć korzeni rozłogowych, dlatego jeśli chcemy kontrolować jej rozrost dobrze jest wkopać w ziemię bordery, które ograniczą rozprzestrzenianie się jej korzeni. Mozga trzcinowata osiąga wysokość ok. 90-100 cm. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Charakteryzuje się dość sztywnymi, długimi, biało zielonymi i paskowanymi listkami. Jej kwitnienie przypada na przełom wiosny i lata (czerwiec i lipiec).
Mozga trzcinowa na zimę zmienia barwę na beżową. Obsycha, ale mimo tego, że nie widać już biało-zielonych pasków wciąż jest dekoracyjna. Wczesną wiosną należy obciąć zeszłoroczne pędy. Pod koniec kwietnia pojawią się młode przyrosty.
Tak wyglądała mozga trzcinowata na początku maja tego roku.
A tak prezentowała się na początku lipca br.
Trawa ta jest bardzo odporna. Dobrze zimuje w naszych warunkach klimatycznych. Mimo tego, że lubi gleby stale wilgotne, będzie rosnąć również w podłożu piaszczystym i suchym. Należy jednak wtedy regularnie ją podlewać.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o