Pieris japoński

Pieris japoński (Pieris japonica) jest liściastym krzewem zimozielonym, który z powodzeniem wytrzymuje nasze mroźne zimy. Podobnie jak większość liściastych roślin zimozielonych, wymaga on kwaśnej i wilgotnej gleby próchniczej. Krzew należy regularnie podlewać, nawet zimą gdy temperatura przekroczy 0 stopni wskazane jest podlanie pierisa, gdyż nic tak go nie wyniszcza jak zimowa susza oraz mroźne wysuszające wiatry. Dlatego też dobrze jest posadzić ten krzew w miejscu osłoniętym, najlepiej w półcieniu. Pieris dobrze znosi również stanowiska słoneczne, na których lepiej kwitnie, ale w takim miejscu szybciej wysusza się podłoże. Ściółkowanie korą sosnową zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z gleby late, natomiast zimą zabezpiecza system korzeniowy przed przemarznięciem oraz wysuszeniem. Poza tym kora zapobiega rośnięciu chwastów. Najlepiej jeżeli wysypana jest na wcześniej rozłożoną agrowłókninę, która przepuszcza wodę. Jest wiele różnych odmian pierisów, różniących się kolorem liści oraz osiąganymi rozmiarami. Największe z mich w naszych warunkach klimatycznych mogą osiągnąć wysokość nawet 3 metrów. Na krzewach wiosną pojawiają się białe i dzwonkowate kwiaty, wyglądem trochę przypominające konwalie. Po przekwitnięciu dobrze jest obciąć zwiędłe kwiatostany. Pozwala to na wzmocnienie i lepsze rozrastanie się rośliny. Na poniższym zdjęciu widać w jego dolnej części widać dwa rodzaje pierisu, po lewej stronie jest odmiana karłowata “White pearl”, po prawej “Debutante”. Tu w towarzystwie rododendronów i bluszczu. Obok rośnie skimia japońska, ale na tym zdjęciu jej nie widać.
Poniżej odmiana “Flaming silver”. Krzew ten rośnie powoli i osiąga około 1 metra wysokości.Jeśli rośnie w zacisznym i osłoniętym miejscu nie wymaga okrycia na zimę. Jednak w miejscach gdzie hula wiatr lepiej roślinę okryć agrowłókniną. Jesienią nie zapominamy o obfitym podlewaniu (jeśli jest sucho).

Na poniższym zdjęciu widać pieris japoński przykryty pierzynką ze śniegu. Tuż za nim widać aukuby japońskie, skimie i rododendron.

Bardzo pięknie prezentuje się pieris japoński “Katsura”, który charakteryzuje się ciemnoczerwonymi młodymi przyrostami. Niestety nie mam zdjęcia tego pierisa. Rósł w moim ogrodzie, ale przez brak  wiedzy o jego pielęgnacji (szczególnie odnośnie podlewania jesienią i zimą) po prostu usechł.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o